RADYOLOJİ

 

Radyoloji, hastalıkların teşhis ve tedavisinde çeşitli görüntüleme teknolojilerini kullanan bir tıp dalıdır. Sağlık sektörünün neredeyse her alanında radyolojik muayene yapılır. Radyoloji, vücut içi yapıların görüntülerini üretmek için röntgen, manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) ve PET taraması gibi farklı görüntüleme yöntemlerinden yararlanır. Tanısal radyoloji ve girişimsel radyoloji olarak iki geniş alana ayrılır. Radyoloji, hastaları etkileyen çoğu tıbbi kararın hayati bir bileşenidir ve radyologlar tüm klinik uzmanlıklarla çalışabilir.

Radyoloji uzmanı olmak için öncelikle tıp fakültelerinde verilen 6 senelik temel tıp eğitiminin tamamlanması ve bu eğitimin 5. senesinde radyoloji stajının yapılması gerekir.

Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile 5 senelik Radyoloji Uzmanlık Eğitiminin alınması gerekir. Tüm eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlanması sonucunda uzmanlık unvanı ile göreve başlanabilir.

Radyoloji Uzmanı Nedir? Uzmanlar Ve Radyolog  Ne İş Yapar?

 

 • Sevk edilen hastalardan istenen tetkikleri kontrol etmek ve gerek görülürse fiziki muayene uygulamak,
 • İlgili branş hekiminin belirlediği görüntüleme tetkikleri için MR, PET, BT, ultrasonografi ve röntgen gibi radyolojik cihazları kullanmak,
 • Tetkik sonuçlarını değerlendirerek radyoloji raporu hazırlamak ve radyoloji sonuç görüntüleme sistemine kaydederek ilgili hekimlere ulaştırmak,
 • Gerekli durumlarda hastalığın teşhisi için gereken yöntemlerin belirlenmesinde ilgili hekimler ile işbirliği yapmak,
 • Görüntüleme sırasında görülmesi muhtemel olan komplikasyonları en aza indirgemek için gereken önlemleri almak,
 • Radyoloji çalışanlarının yüksek radyasyona maruz kalmamaları için gereken çalışmaları yürütmek,
 • Girişimsel radyoloji yetkisi bulunan uzmanlar için drenaj, biyopsi ve stent gibi uygulamaları yapmak,
 • Mamografi (meme filmi çekilmesi), histografi (endoskopi ile sindirim sistemi ve rahim boşluğunun görüntülenmesi) ve floroskopi (iç dokuların görüntülenmesi için kontrast maddelerin kullanılması) gibi işlemleri uygulamak,
 • Uzmanlık adaylarının gereken donanım ve tecrübeyi kazanmaları için gereken eğitimi vermek,
 • Radyoloji alanında yürütülen çalışmaları yakından takip ederek mesleki gelişimi sürdürmektir.

 

Radyoloji Hangi Hastalıklara Bakar? Radyoloji Doktoru Neye Bakar?

 

Radyoloji bölümü, vücut iç dokularında görülen tüm sağlık sorunlarının teşhisi ile ilgilenen bir bölümdür. Tanı radyolojisinde genel olarak iskelet, yumuşak doku ve diğer dokularda görülen anomaliler incelenir.

Girişimsel radyoloji ise damarsal sorunların giderilmesi, kanamaların durdurulması ve apselerin boşaltılması gibi uygulamalarda önemli bir rol oynar.

Radyoloji Bölümünün En Sık Karşılaştığı Sağlık Sorunları İse Şu Şekilde Sıralanabilir:

 

 • Vücuda Alınan Travmalar: 

 

Doğal afetler, kazalar, saldırılar, düşmeler ve yaralanmaya yol açan diğer durumlar travmalara yol açabilir. Bu durum sonucunda ise sinir tahribatları, yumuşak doku zedelenmeleri, iç organ yırtılmaları, kırıklar, kemik çatlakları ya da çıkıkları gibi sonuçlar görülür. Bölgede oluşan zararı kesi atmadan görebilmek için radyolojik yöntemlerden yardım alınır.

 

 • Kitle Oluşumları:

 

Vücutta oluşan fıtık ve benzeri kitleler ile tümörlerin saptanması için radyolojik görüntüleme yöntemlerinden yardım alınır. Bu sayede cerrahiye başvurmadan tümörün boyutu, konumu, evresi, yayılması ve benzeri özelliklerini teşhis etmek mümkün hale gelir.

 

 • Eklem ve Kemik Deformasyonları:

 

Hareketsiz yaşam tarzı, ağır egzersizlerin uzun süre yapılması ve mesleki zorunluluklar gibi durumlar eklemler ya da kemiklerin deforme olmasına ve böylece fonksiyon kayıplarına yol açabilir. Bu durumun en yaygın görüldüğü örnekler ise boyun düzleşmesi ve kireçlenme sorunlarıdır. Şiddetli ağrı duyumu, hareket kapasitesinin azalması ve günlük yaşam kalitesinin düşüş göstermesi gibi semptomlara neden olmaktadır. Tanısal radyoloji ile kemik ve eklem dokularındaki hasarlar kolayca tespit edilebilir.

 

 • Vücuttaki Yabancı Cisimlerin Tespiti: 

 

Vücutta bulunmaması gereken cisimlerin tıbbi olarak görüntülenmesi ve konumunun belirlenmesi için radyolojiden yardım alınır. Bu sayede cismin ne olduğu, hangi bölgede takıldığı ve yol açtığı komplikasyonlar net bir şekilde belirlenir. Ardından cerrahi ya da ilk yardım uygulamalarıyla vücuttan çıkarılır.

 

 • İç Organları Etkileyen Sağlık Sorunları:

 

Kalp hastalıkları , damar yapısında görülen bozukluklar, sindirim sistemi hastalıkları, ürogenital sistem hastalıkları, nörolojik sistem sorunları, solunum yolları problemleri, böbrek ve karaciğerde gelişen sorunlar gibi sağlık durumları için radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılır. Bu sayede hastalıklar detaylı bir şekilde analiz edilir ve en etkili tedavi seçeneği belirlenmiş olur.

 

Radyoloji Ünitemizde Yapılan İşlemler;

 

ULTRASONOGRAFİ

 

-Tüm batın Usg

-Üst batın _Alt batın Usg

-Üriner sistem Usg

-Obstetrik Usg

-Meme Usg

-Troid Usg_Boyun Usg

-Skrotal ( testis) Usg

-Kranial (transfontotel) Usg

-Yumuşak Doku Usg

-Yüzeyel Usg

RENKLİ DOOPLER ULTRASONOGRAFİ (RDUS)

 

-Karotis RDUS

-Vertebral RDUS

-Renal RDUS

-Skrotal RDUS

-Portal Ven  RDUS

-Pelvik RDUS

-Abdominal RDUS

-Alt Ekstremite Arteriel RDUS

-Alt Ekstremite Venöz RDUS

-Üst Ekstremite Arteriel RDUS

-Üst Ekstremite Venöz RDUS

BİYOPSİ (ULTRASON_BT EŞLİĞİNDE)

 

_Meme Biyopsileri

-İnce İğne Aspirasyon Biyopsi

-Kalın İğne Biyopsis (True-Cut biyopsisi)

-Troid Biyopsileri

-Karaciğer Biyopsisi

-Kitle lezyonları Biyopsisi

-Prostat Biyopsisi

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık