BESLENME VE DİYET

 

Beslenme ve Diyet bölümünün amacı; toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturmak ve hastaların iyileşme sürecini destekleyecek beslenme ve diyet hizmetleri sunmaktır.

Koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetlerinin önemli öğelerinden biri de sağlıklı beslenmektir. Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları, danışanlarına, kendi yaşam şekline uygun diyetin nasıl olması gerektiği ve sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda bilgi verir. Ayrıca hastalık sırasında uygulanacak diyetin nasıl olması gerektiği, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesinde uyulması gereken kuralların neler olduğu konularında da danışanlarına destek olmaktadır.

Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanı ilk muayene sırasında, bireylerin beslenmeyle ilgili sorunlarını (kilo, hastalık) ayrıntılı olarak öğrenip beslenme alışkanlıklarını incelemekte, vücut analiz cihazıyla metabolizma yaşını, vücut yağı, kas, su oranı ve bunların dağılımını tespit etmektedir. Daha sonra yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda “kişiye özel bir beslenme tedavisi” planlanmakta ve düzenli olarak takibi yapılmaktadır. Beslenme ve Diyet Bölümü’nde; hastalıklara uygun beslenme tedavisi, bebek, çocuk, erişkin, yaşlı ve gebe-emzikli beslenmesi alanlarında hizmet vermektedir. Diyetisyenlerin ,gıda seçimlerinde ve genel sağlıklarında olumlu, pratik değişiklikler yapmak için bireyleri ve toplulukları desteklemesi beklenmektedir.

Bu temel sorumlulukla birlikte diyetisyenlerin sorumlulukları şu maddeler altında toplanabilir;

-Beslenme sorunları ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda danışmanlık yapmak.

-Kişilerin tercihlerini ve sağlık ihtiyaçlarını dikkate alarak yeme planları geliştirmek,

-Yeme düzenlerinin etkilerini düzenlemek ve gerektiği gibi değiştirmek,

-Vücudun fonksiyonlarının besin kaynağı tarafından nasıl etkilendiğini araştırmak,

-Hasta ilerlemesini belgelemek amacıyla rapor yazmak

-Hastayı iyileştirmek için diğer sağlık çalışmalarıyla işbirliği sağlamak,

-Spor profesyonellerine , diyet ile performanslarını nasıl optimize edebilecekleri ve optimum vücut büyüklüğünde nasıl ulaşabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak,

Bir Çok Sebepten Dolayı Diyet Danışmanlığı Alınabilir; 

 

-Kişiye özel beslenme alışkanlığı,

-Kilo alma /verme/koruma danışmalığı,

-Hastalık durumunda özel beslenme danışmanlığı,

-Gebelik dönemi beslenme alışkanlığı ,

-Adölsan dönem beslenme alışkanlığı ,

-Yeme bozuklukları danışmanlığı,

-Sporcu beslenmesi danışmanlığı,

-Diyabet danışmalığı,

Sağlıklı ve dengeli beslemek için uzman bir diyetisyenden yardım alabilir ve kendi metabolizmanız için uygun bir diyet planı oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Beslenme Ve Diyet Bölümü Hizmetlerinde Nelere Dikkat Edilir? 

 

Beslenme ve Diyet Bölümünde hasta kabul eden diyetisyenlerimiz, tedavi ve süreç yönetimine başlamadan önce detaylı bir tetkik gerçekleştirirler. Bu tetik çerçevesinde sizinle ilgili aşağıdaki faktörler not edilir:

1. Kan değerleriniz,

2. Vücudunuzun mevcut kas ve yağ oranları,

3. Vücudunuzdaki kas ve su miktarı,

4. Bazal metabolizma hızınız,

5. Fiziksel aktivite rutininiz,

6. Mevcut beslenme alışkanlıklarınız,

7. Boy ve kilonuz

Biyoelektrik impedans gibi çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen tetkik ve analizler, diyetisyeninizin sizinle gerçekleştireceği sözlü görüşme ile güçlendirilir. Bu sayede diyetisyen, hem yaşam rutininiz, hem ziyarete gelmenize sebep olan şikayetiniz hem de kullanmanız gereken diyet programını etkileyen fiziksel durumunuz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olur. Kişiye özel beslenme tedavisi hizmetinden yararlanabilir ve sizi daha sağlıklı bir vücut ve yaşama kavuşturacak olan bir rutin benimseyebilirsiniz.

Kronik Ve Dönemsel Hastalıklara Yönelik Beslenme Tedavileri

 

Belirli bir hastalığa yönelik olarak geliştirilecek olan düzenli takip ve beslenme programları, daha yüksek standartlara sahip bir yaşam rutinine sahip olmanızı sağlayabilir.

Bu çerçevede, hastalıklara yönelik beslenme tedavilerinde uzman doktorunuzun konu hakkında bilgi ve dikkatinin yanı sıra, düzenli olarak doktor ile iletişim halinde olmak ve doktorunuzun tavsiyelerine uymak da önem arz edecektir. Gluten sindirimini imkansız hale getiren Çölyak hastaları için hazırlanan Glutensiz beslenme programları, hastalıklara yönelik geliştirilen beslenme tedavilerine önemli bir örnektir.

Hastalıklara yönelik beslenme tedavilerinde hem ayakta hem de yatarak hizmet sağlanmaktadır. Beslenme ve Diyet departmanınızda çalışan doktorlarımız ile yapacağınız görüşmeler sonrasında, doktorunuz sağlığınız için en iyi gelecek programı size önerecektir.

Sporcu Beslenmesi

 

Alanında uzman diyetisyenlerimiz, aktif olarak fiziksel gücünü kullanan ve performansını stabil tutması gereken profesyonel bireyler için özel sağlık takibi hizmeti sunar.

Gerçekleşmesi gereken düzenli antrenmanlara katılım ve fiziksel performansı profesyonel bir ürün olarak sunma süreci, sporcuların beslenme ve egzersiz rutinlerini sanılandan daha önemli hale getirir. Bu kapsamda, uzman diyetisyenlerin yardımı ile düzenli olarak takip edilen sağlık durumu, kan değerleri ve vücut yağ/kas oranları, süreç hakkında hastaya detaylı bilgi verir.

Denizli Gebe – Emzikli Beslenme Danışmanlığı 

 

Gebelik sürecinde beslenme, bebeğinizin mental sağlığının korunarak geliştirilmesinin yanı sıra, fiziksel olarak da gelişimin gerektiği şekilde devam edebilmesi için son derece önemlidir. Annenin gereğinden az ya da fazlası ile değil, gerektiği kadarı ile beslenebilmesi, doğumdan sonra anne ile çocuk arasında gelişecek olan psikolojik yakınlığın sağlıklı şekilde sağlanabilmesi için de son derece önemlidir. Profesyonel diyetisyenlerimizden gebelik ve emzirme süreçlerinde alacağınız yardım;

1. Kilo kontrolünün sağlanması,

2. Bebeğin beslenmeden aldığı verimin arttırılması,

3. Süt üretiminin desteklenmesi,

4. Annenin çeşitli vitamin ya da mineral eksikliklerinin beslenme ile desteklenmesi gibi çeşitli amaçlara hizmet eder.

Yalnızca gebeler değil, yakın zamanda gebe olmayı bekleyen kadınlar da bebeğin sağlığı için beslenmelerine dikkat etmelidirler. Bu kapsamda uzman diyetisyenden alınacak beslenme danışmanlığı hizmeti son derece önemlidir. Bebeğinizi ve sizi önemsiyoruz.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık