AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

 

Ekotom Cerrahi Tıp Merkezi ve Elazığ Hayat Hastanesinde  uzun zamandan beri hizmet vermekte olan Ağız ve Diş Sağlığı Bölümündeki hekim kadromuz; tam donanımlı dünya standartlarındaki cihazlar ile tüm hastalarımıza en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü olarak, diş hekimliği kapsamında tüm hastalıkları kaliteli ve hasta odaklı hizmet anlayışı ile tedavi ediyoruz. Kardiyak ve cerrahi açıdan riskli hastalarda diş hekimliği hizmetinde 20 yılı aşkın tecrübe sahibi olan bölümümüz aynı zamanda diş beyazlatma dahil kozmetik diş hekimliği alanında, implantoloji, periodontal cerrahi ve endodonti alanlarında da hizmet veriyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü olarak kardiyak veya cerrahi açıdan yada nakil sürecindeki riskli hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında kullandıkları ilaçlar ve geçirdikleri operasyona göre rahatlıkla ağız ve diş tedavilerini yapılabilecek donanıma ve tecrübeye sahibiz.
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü olarak yine nöroloji bölümü ve kulak burun boğaz bölümleri ile çene eklem rahatsızlıklarının tanı ve tedavi sürecini de koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Life Europa bünyesinde yer alan Ağız ve Diş Sağlığı Bölümümüz ‘de yine ihtiyacı olan yetişkin ve çocuk hastalarımız için genel anestezi uzmanlarımıza kolayca ulaşabiliyor ve sedasyon (sakinleştirme) veya genel anestezi ile konforlu bir şekilde tedavi etme imkanına da sahibiz.

Bembeyaz dişler güzellik demektir.
Bizimle en iyi tıbbi hizmeti ve kozmetik diş bakımını alabilirsiniz.
Kişiye özel yapılan en uygun fiyatlarla çeşitli diş implantlarımız bulunuyor.
Hollywood gülüşü ve zirkon ve Emax kombinasyonları
kanal tedavisi, cerrahi çekimler ve diş ameliyatları.
Donanımlı bir ameliyathanede genel anestezi altında tedavi imkanı ile çocuk diş tedavisi.
Tam donanımlı diş ve çene cerrahisi ameliyathanesi.
Tüm bunları size özel merkezlerimizde rakipsiz fiyatlarla sunuyoruz.

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Nedir? Diş Doktorunun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

 

Ağız ve diş sağlığı doktorları, ağız içi dokularının sağlığından sorumlu hekimlerdir. Diş doktoru olmak için öncelikle Diş Hekimliği fakültelerinde verilen 5 senelik lisans eğitiminin başarılı şekilde tamamlanması gerekir. Daha sonrasında dileyen adaylar DUS(Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) ile uzmanlaşmak istedikleri alanda ihtisaslarını sürdürebilirler. Uzmanların görev ve sorumlulukları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastaların şikayetlerini dinledikten sonrasında fiziki muayene uygulayarak sağlık sorunlarını araştırmak,
 • Gerek görülmesi halinde röntgen çekimi ile diş köklerinin ya da çene kemiklerinin durumunu değerlendirmek,
 • Teşhis edilen sağlık sorununa bağlı olarak en etkili tedavi seçeneğini belirlemek,
 • Ağız ve diş sağlığını doğrudan etkileyen yanlış beslenme tercihlerini düzenlemek,
 • Takip gerektiren hastalar için ağız ve diş randevusu oluşturmak,
 • Hastada görülen sağlık sorununa bağlı olarak periodontoloji, endodonti, implantolojiya da ortodonti gibi özel diş hekimi branşları ile işbirliği kurmak,
 • Gerek görülmesi halinde 18 yaşının altındaki hastaları çocuk diş bölümüne sevk etmek,
 • Komplikasyon görülme riskine bağlı olarak hastaları nöbetçi dişçiler hakkında bilgilendirmek,
 • Gerek görülmesi halinde hastayı daha donanımlı ağız diş sağlığı merkezlerine yönlendirmek,
 • Uzmanlık adayları için gereken yeterlilik ve tecrübeyi kazandırmak,
 • Toplumsal hijyen alışkanlıklarının geliştirilmesi ve çocuk diş sağlığının korunması için ağız sağlığı uzmanı ile diş hekimleri olarak gereken çalışmaları yürütmek,
 • Yapılacak olan müdahaleye bağlı olarak anestezi uygulamak,
 • Kullanılan tüm aletleri gerekli sterilizasyon işlemlerinden geçirmek,

Ağız ve diş polikliniği hizmetlerinin geliştirilmesi için yürütülen araştırmaları yakından takip etmektir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

 

Ağız ve diş sağlığı bölümü dişlerde, dişleri saran dokularda ya da diğer ağız içi dokularında görülen tüm sağlık sorunlarıyla ilgilenmektedir. Bu nedenle görülen sağlık sorunları için ağız diş sağlığı randevusu alınması ve uzman hekimin yönlendirmelerine bağlı olarak ilgili branşlara başvurulması gerekir. Ağız ve diş sağlığı bölümünde en sık karşılaşılan sağlık sorunları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş Çürükleri: 

 

En yaygın sebebi ağız ve diş hijyeninin ihmal edilmesidir. Aynı zamanda şekerli, asitli ve unlu gıdaların sık tüketilmesi gibi yanlış beslenme alışkanlıkları da çürükleri tetikler. Çürüklerin önlenmesi için dişlerin doğru ürünlerle ve doğru tekniklerle düzenli olarak fırçalanması; ağız bakımının gargaralar, diş ipi ve arayüz fırçası gibi ürünlerle desteklenmesi gerekir.

 • Diş Kırıkları:

 

 Alınan travmalara, kemik yoğunluğunun azalmasına ya da diş yapısının sağlıksız olmasına bağlı olarak meydana gelebilir. Kırık kısmın büyüklüğü, diş kökünü etkileyip etkilemediği ve fonksiyon kayıplarının olup olmadığına göre en uygun tedavi seçeneği belirlenir.

 • Diş Kayıpları:

 

 Bir ya da birden fazla dişin kalıcı eksikliğidir. Bu durum sindirim faaliyetleri başta olmak üzere kişinin özgüveni, telaffuzu ve sosyal ilişkilerini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle dişlerin fonksiyonları sürdürebilecek ve estetik görünecek protezler ile yapay dişler oluşturulur. Gerek duyulması halinde yapay damaklardan da yardım alınabilir.

 • Diş Taşı:

 

Dişlerde biriken bakteriler zaman içerisinde plak oluşumuna yol açar. Plaklar ilerleyerek diş ve çevre dokularında tahribata, enfeksiyona, diş eti çekilmesine ve çürüklere neden olabilir. Bu nedenle plakların düzenli olarak temizlenmesi ve plak oluşumu önleyecek ürünlerin tercih edilmesi önerilir.

 • Ağız Kokusu:

 

 En yaygın sebebi ağız ve diş hijyeninin yetersiz olmasıdır. Dişlerin arasında kalan yiyecek artıkları, bakteri ve enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. Bu durum sonucunda koku sorunu açığa çıkar.

 • Aftlar:

 

Ağız içi dokularında meydana gelen yara oluşumlarıdır. Çiğneme, konuşma ve yemek yeme gibi eylemler sırasında acı duyumuna yol açtığı için günlük hayat kalitesini büyük oranda düşürür. Yanlış beslenme alışkanlıkları, mineral ve vitamin eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da hormonal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Altta yatan sağlık sorunlarına bağlı olarak ağız ve diş sağlığı uzmanları ile ilgili branş hekimlerinin bir arada çalışması gerekebilir.

 • Enfeksiyon Oluşumları: 

 

Diş köklerinde, diş etlerinde ya da diğer ağız içi dokularında görülen enfeksiyonlardır. Genellikle ağız hijyeninin yetersiz olmasına ve bakteri üremesinin artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Enfeksiyonlar ilerleyerek diş ve ağız dokularında iltihaplanmalara yol açarak yüksek ateş, ağız kokusu ve çiğneme güçlüğü gibi komplikasyonlara neden olabilir. İhmal edilmesi halinde diğer organlara yayılma riski bulunduğu için vakit kaybetmeden bir uzmana danışılması önem taşır.

Ağız ve diş sağlığı bölümünün ilgilendiği hastalıklarda erken teşhis oldukça önemlidir. Beslenme, konuşma ve estetik açıdan hayli önemli olan dişlerde görülen sağlık sorunları kişinin günlük yaşamı için olumsuz sonuçlar doğurur. Aynı zamanda diş sorunları çoğunlukla hızlı bir ilerleme gösterir.

Ağız ve Diş Sağlığı Ne Yapar? Hangi Tedavileri Uygular?

 

Ağız ve diş sağlığı bölümü, ağız içi dokuların genel sağlık durumlarını korumak ve iyileştirmek için gereken tedavilerin yapılmasından sorumludur. En sık başvurulan tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • İlaç Tedavisi:

 

Ağız içi dokularında enfeksiyon ya da yara oluşumu görülmesi durumunda başvurulan bir yöntemdir. Aynı zamanda tedavi sürecinde enfeksiyon görülme riski bulunan vakalarda da önlem amaçlı olarak tercih edilebilir. Gerek görülmesi halinde ağrı kesici ilaçlar, gıda takviyeleri ve ağız hijyenini sağlayacak gargaralar da reçete edilebilir. Kullanılacak ilaçlar, hastanın genel sağlık durumu ve teşhis edilen sağlık sorununa bağlı olarak değişiklik gösterir.

 • Dolgu İşlemleri:

 

 Diş çürükleri ve basit kırıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Hastanın ihtiyacına bağlı olarak kompozit dolgu (modern ve estetik), porselen dolgu (uzun vadeli ve dayanıklı) ya da amalgam (renkli) dolgu seçenekleri bulunur. Amalgam dolguların içeriğinde civabulunduğu için kullanımı tavsiye edilmemektedir. Diş çürükleri temizlendikten sonrasında kalan boşluklar, özel dolgu macunları ile kapatılır. İleri vakalarda kanal tedavisi sonrasında dolgu yapılması gerekebilir.

 • Köprü ve Kron Tedavileri: 

 

Sağlıksız dişlerin çekimi yapıldıktan sonrasında komşu dişler uygun ölçüde küçültülür. Ardından hastanın ihtiyaçları ve ağız yapısına uygun olan protezler ile sağlıklı yapay dişler takılır. Protezlerin tümü kişiye özel olarak hazırlanır ve özellikle birkaç dişin eksik olduğu vakalarda en güvenilir tedavi seçeneğidir.

 • Protez Tedavileri: 

 

Parsiyel (belirli bir alan) ya da total (tüm alan) olarak uygulanabilir. Çok sayıda dişin eksik olduğu vakalarda tercih edilir. Total protezler genellikle yapay damakla birlikte kullanılırken, parsiyel protezler boşluk görülen kısımlara yapılır. Bu protezler ile konuşma, çiğneme ve estetik sorunların tedavisi mümkün hale gelmektedir. Tedavi öncesinde sağlıksız dişlerin çekimi yapılacağı için uzun bir tedavi planı gerektirebilir. Ancak bu süreç içerisinde geçiçi protezler ile diş fonksiyonlarının sürdürülmesi sağlanacaktır.

 • Halitosis Tedavisi:

 

Ağız kokusu sorununun giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir. Öncelikle koku problemine yol açan etmenin belirlenmesi gerekir. Ardından ağız hijyeninin doğru şekilde uygulanması, yanlış beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ya da ilaç tedavileri ile enfeksiyonların önlenmesi gibi uygulamaları kapsamaktadır.

 • Detertraj Tedavisi:

 

 Diş yaşları ve plakların giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Özel cerrahi aletler ile taşların kaldırılması ve ultrasonik başlıklar ile kalan tortuların temizlenmesi şeklinde yapılır. Plakların düzenli olarak temizlenmesi, ilerleyerek diş köklerine ya da diğer dokulara zarar vermesini önlemek açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda acısız ve ağrısız olan bu işlemin uygulama süresi de oldukça kısadır.

 • Koruyucu ve Önleyici Tedaviler:

 

 Ağız ve diş hastalıklarının önlenmesi ya da görülen hastalıkların tekrarlamaması için yapılan uygulamalardır. Doğru diş fırçalama teknikleri, kullanılması gereken ve kaçınılması gereken ürünlerin bilgilendirmesi, yanlış beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi verilmesi, hastalıkların sebepleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları gibi konularda yapılan bilinçlendirme çalışmaları bu tedavilerin başında gelir. Aynı zamanda önlem amaçlı kullanılan takviyeler, ilaçlar ya da koruyucu plakların kullanımı da örnek olarak gösterilebilir.

Ağız ve diş sağlığı bölümü tarafından uygulanan tedaviler hastanın genel sağlık durumuna, hastalığın türüne, ne kadar ilerlediğine ve yol açtığı komplikasyonlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tedavi sürecinde sabırlı davranılması ve hekim önerilerine uyulması, alınacak sonucun başarı oranını doğrudan etkileyecektir.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık