POPO ESTETİĞİ (BBL)

 

BBL, Brezilya popo kaldırma ameliyatı olarak ifade edilen ve son yıllarda çokça talep gören estetik bir operasyondur. Estetik algılarının değiştiği ve şekillendiği son 20 yıl içinde dik ve hacimli popo biçimine sahip olmak popülaritesi her geçen gün artan bir konu haline gelmiştir. Özellikle televizyon ve şov dünyasının tanınan simalarının çokça tercih ettiği popo estetiği arasında bulunan BBL operasyonları, biraz da popüler kültür etkisi ile yayılım göstermeye başlamıştır. Bunun yanında, zamana bağlı olarak şekli ve formu bozulmuş olduğu ve deri sarkmalarının meydana geldiği görüntüden memnun olmayan kişilerin, bu sorunu gidermek için başvurdukları bir operasyondur. Normal ölçülerden daha büyük ya da normal ölçülerden daha küçük popo biçimine sahip olan insanlar tarafından da istenilen ölçülere ulaşılmak için yine aynı şekilde tercih edilen cerrahi bir işlemdir. Ameliyat popo yağ enjeksiyonu olarak tanımlanabilir. Ameliyat, liposuction işlemi ile vücudun bel, sırt, iç bacak, karın gibi bölgelerinden alınan yağların hazırlanarak popoya enjekte edilmesi şeklinde özetlenebilir. Enjekte edilen bu yağ sayesinde popo çok daha kalkık ve hacimli bir hale gelir. Estetik algısının kum saati görünümüne önem verdiği şu yıllarda BBL ameliyatının tercih edilme sebebi budur. Çokça talep görmesinden dolayı BBL operasyonu hakkında merak edilen detaylar mevcuttur.

Popo Yağ Enjeksiyonu  Kimlere Uygulanır?

 

Yağ enjeksiyonu birçok kişiye uygulanabilmekte ve bu noktada yağ enjeksiyonu yaptırmak isteyen uzman bir estetik cerrahiye giderek tüm ayrıntıları ile durum değerlendirilerek o şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Genetik sebeplerden düşük ya da sarkma yaşayan kişiler de bu yönteme başvurmalıdır. Fakat burada ameliyat uygun yağ ve dokusu bulunan kişilere gerçekleştirilmektedir. Vücudunda yeterli yağ dokusu bulunmayan kişilerin bu yönteme başvurması sakıncalı olabilir. Bunun kararını ancak uzman doktorlar verebilmektedir.

Hiç iz kalmayacak şekilde uygulanan operasyonlar sayesinde büyütme, dikleştirme, şekil bozukluğu üzerine şikâyeti bulunanlar yağ enjeksiyonu işlemini tercih edebilmektedir. Hiç iz bulunmadan yapılan operasyonlar sayesinde bu yöntem üzerinde operasyon geçirildiği asla belli olmaz. Kişi tam olarak iyileştiğinde popo yapısının oturması ortalama olarak 6 ayı bulsa dahi ilk ayın yarısından itibaren sonuç görülebilmektedir. Ameliyat sonrası 10 gün direkt olarak oturmak yasak olsa da bir ayın sonunda ise kişi günlük hayatına dönebilmektedir.

Popo Büyütme İçin Enjekte Edilen Yağlar Hangi Bölgelerden Alınır?

 

Popoya yağ enjekte edilerek kalça büyütme sağlanan bu yöntemde kullanılan yağ, kişinin vücudundan alınan kendi yağ dokusudur. Popo büyütme için popo bölgesine enjekte edilecek yağın nereden alınacağı kişinin vücut yapısına ve özelliklerine göre belirlenir. Örneğin; kişinin sırt, kol, karın gibi bölgelerinde yağ birikimi fazla ise bu alanlardan yağ alımı sağlanır. Daha sonra bu yağlar dolgun kalça görünümü için popoya yağ enjekte edilir.

Kimi zaman da kişinin bel yapısı çok kalın olur. Bu durumda kalça büyütmek için bel bölgesi uygunsa yağ alımı sağlanır. Belden alınan yağ ile belin incelmesi sağlanır ve daha sonra da popo bölgesine yağ enjeksiyonu uygulanarak kişinin poposu daha dolgun bir görünüme getirilir. Böylelikle kişi hem ince bel hem de yuvarlak popo, estetik dolgun kalça görüntüsüne sahip olur. Kısacası yağ enjeksiyonu ile popo büyütme işlemlerinde her zaman kişiye özel bir planlama uygulanır.

BBL (Popo Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı) Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Popo estetiği arasında sıyrılan ve çokça rağbet gören popo yağ enjeksiyonu işlemi, 3 boyutlu bir operasyon olarak ifade edilebilir. Buradaki 3 boyuttan kasıt, işlem sonrasında poponun yandan, tam arkadan ve yüzeysel olarak tamamen biçiminin değişmesidir. BBL ameliyatı sonrasında popo yandan bakıldığında çok daha oval bir hal almış olur. Poponun yüksekliği arttırılmış olur ve bunun yanında bir de basenlerin genişletilmesi sağlanmış olur. Tüm bu işlemlerden sonra bel olduğundan çok daha ince gözüktüğü için BBL operasyonu ile kum saati görüntüsü elde edilmiş olur. Popo yağ enjeksiyonu işleminde kullanılacak olan yağ, liposuction operasyonu sayesinde bel, sırt, iç bacak, kol ve karın bölgesinden çıkarılıp özel olarak hazırlanmış olan yağdır. Operasyon genel anestezi altında yaklaşık 2-3 saat kadar sürmektedir. Enjeksiyon işlemi için kullanılacak olan yağın, yağ dokularından özel kanüller yardımı çıkarılması gerekmektedir. Alınan yağ dokularının sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için travmatize olmadan alınmalı ve hemen akabinde enjeksiyona hazır hale getirilmelidir. Operasyonun istenilen şartları ve beklentiyi en doğru şekilde karşılayabilmesi için, yağ enjekte edilmeden popo üzerinde birtakım planlamalar yapılmalıdır. Bu planlama bağlamında popoya enjekte edilen yağ dokuları katmanlı olacak şekilde yerleştirilmekte ve istenilen şekil verilmektedir. Operasyonun enjeksiyon aşamasında da liposuction işleminde olduğu gibi yine özel kanüllerin kullanımına özen gösterilmelidir. Enjekte edilen yağın katmanlı olarak yerleştirilmesi kıvrımların oluşturulmasında kolaylık sağlayan bir husustur. Operasyon sonrasında hastanede istisnai durumlar oluşmadıkça bir gece kadar kalmak gerekir.

Popoya Enjekte Uygulanırsa  İz Kalır Mı?

 

Yağ dokularının kişiden kaynaklı olarak alınması başta tutunması için fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra erimesi ise mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda vücuttan alınan yağ dokularının zamanla erimesi de söz konusu dahi olmamaktadır. Kendi yağı olmasından kaynaklı tutunan uzun süreli muhafaza edilmesi söz konusu olabilmektedir. Yağlar üzerinde enjekte işleminin de tekrarı yapılabilir. İsteyen kişiler belirli aralarla uygulamaların yenilenmesini talep edebilirler.

Popo Ne Kadar Büyütülebilir?

 

Yağ dokuları sayesinde hem kadınlar hem de erkekler istedikleri popoya ulaşabilmektedir. Üstelik kıvrımlar içerisinde belirli bölgelerden yağ alınarak daha sağlıklı ve hoş bir görünüme sahip olmak mümkün hale gelmektedir. Yağ enjeksiyonları için ortalama olarak 200 ve 300 cc kadar doku yer almaktadır. Toplamda ise bu değerler her iki taraf için 500 ve 700 cc arasında olabilmektedir. Dokular en fazla %70 kadar bulunabilmektedir. Tekrarlamalar halinde bu oranlarında artması ve daha fazla büyüme söz konusu olabilmektedir. Fakat bu oranın artması ve sonucunda daha fazla vücut hatları ve yağ dokularının da sınırı vardır. O nedenle kişiye özel olarak popo estetiği yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında 10 gün içinde mutlaka doktorların tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

BBL (Popo Yağ Enjeksiyonu) Kalıcılığı Nedir?

 

Diğer pop estetiği türlerine göre çok daha fazla tercih edilen BBL ameliyatı, çok daha doğal bir teknikle gerçekleştirildiği için çok daha başarılı bir sonuç elde edilmesine olanak tanır. Fakat sağladığı bu avantajın yanında enjekte edilen yağ dokusu yaklaşık 1-1,5 sene sonunda bir kısmı ile kaybedilir. Buna rağmen tercih edilen popo yağ enjeksiyonu tekrar yaptırılabilen bir işlemdir. Geliştirilen yeni yöntemler sayesinde de yağ doklarının biraz daha kalıcı olabilmeleri sağlanmıştır.

Popoya Yağ Enjeksiyonu İle Popo Büyütme Öncesi

 

 • Popoya yağ enjeksiyonu öncesinde doktorunuzla işlem sonucunda “nasıl bir popo şekli” istediğinizi yani beklentilerinizi paylaşın.
 • İşlem öncesi gerçekleşen fiziksel muayene ile yağ enjeksiyonu ile popo büyütme için yağ alımının hangi bölgelerden yapılabileceği planlanır.
 • Kalça estetiği öncesi sağlık durumunuz konusunda doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.
 • Popoya yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işlemi öncesinde bazı ilaçların bırakılması gerekir. Bunun için kullandığınız tüm ilaçları hekiminize belirtin.
 • Kalça büyütme işlemi öncesinde sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerekir.
 • Popoya yağ enjeksiyonu işleminden 6-8 saat önce yemek yenmemelidir.

Popoya Yağ Enjeksiyonu İle Popo Büyütme Sonrası

 

 • Popoya yağ enjeksiyonu ile popo büyütme sonrası ilk günlerde ödem ve şişlik sebebi ile kalça yapınız olduğundan daha büyük görünebilir. 2-3 hafta içinde popo şekli daha doğal ve biçimli hale gelir.
 • Popo büyütme sonrası 4-6 hafta kadar korse kullanması önerilir.
 • Kalça büyütme işleminden 2 gün sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur.
 • Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme sonrası ilk 2 gün popo üzerine oturmamaya çalışın.
 • Kalça estetiği sonrası ilk 2-3 gün yan ya da yüz üstü yatın.
 • Popo büyütme sonrası dönemde de alkol ve sigaradan uzak durulması gerekir. Sigara ve alkol, iyileşme süresini geciktirir ve operasyonun etkisini azaltabilir.
 • Kalça büyütme sonrasında cerrahi uygulanan alanlarda ödem ve morluk olabilir. Bu ödem ve morluk durumları 1-2 hafta içinde geçer.
 • Popoya yağ enjeksiyonu sonrası ağır kaldırmayın ve ağır ev işleri yapmamaya dikkat edin.
 • Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme sonrası 5 gün ev istirahati önerilir.
 • Popo büyütme operasyonundan 5 gün sonra kişiler sosyal hayatına ve ağır olmayan işleri varsa iş yaşamına dönebilir.
 • Spor, popo büyütme işleminden 1 ay sonra doktor onayı ile yapılabilir. İlk haftalarda sadece yürüyüş yapılması tavsiye edilir.
Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık