LABİOPLASTİ

 

Labioplasti ameliyatı, kadın dış genital organlarının, labia minörlerin (iç dudaklar) doğal boyutlarına ve görünümlerine normal oranlarda geri dönmesini sağlayan yeniden şekillenme ameliyatıdır. Bu ameliyat genellikle kozmetik nedenlerle değil, aynı zamanda işlevsel nedenlerle de istenmektedir. Bazı kadınlar aşırı büyük veya uzun labiaların cinsel ilişki sırasında vajinaya sarkabileceğini fark ederken, diğerleri belirli giysilerde rahatsızlık olduğunu bildirmektedir.

Ameliyat sırasında, labia minörden (iç dudak) bir kama çıkarılarak ve oluşan yarayı onarmak için lokal bir doku flebi kullanılacaktır. Genellikle iyi sonuçlar vermektedir. Çoğu hasta, bölgenin iki hafta sonra iyileştiğini ve altı hafta sonra tamamen normale döndüğünü tespit eder.

Ayakta yapılan ve sadece lokal anestezi uygulanan bir işlem olduğu için müdahale 30 ile 60 dakika arasında sürer ve müdahalenin ardından hasta evine gider.

Labioplasti Neden Uygulanır?

 

İç dudakların hipertrofisi (aşırı derecede büyümesi) tedaviye rağmen tekrarlayan vajinal ve üriner enfeksiyonlara, iritasyona ve ağrılı cinsel ilişkiye (disparoniye) ve hareketlerde kısıtlamaya sebep olduğu durumlarda labioplasti tıbbi bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir.5,6 

Yapısal olarak normal büyüklükte olan iç dudaklar çoklu doğumlar, vajinal doğum sırasındaki travmalar, menapoza bağlı hormonal değişimler, hızlı kilo alıp verme ve başka sebepler nedeniyle sarkar ve dış dudaklar iç dudakları tamamen kapatamaz hale gelir. Hiç doğum yapmamış ve doğuştan labia minoru normal boyutlarda olan kadınlarda da yaşın ilerlemesiyle birlikte deri altı yağ dokusunda azalmaya bağlı olarak sarkmalar görülebilir. Bazı kadınlarda ise vajinanın iç dudaklarından biri veya her ikisi birden yapısal olarak (genetik özellik) normalden büyük olup asimetrik bir görünüm teşkil eder.

Her ne sebeple olursa olsun sarkmalar, kabul edilebilir ölçüleri geçtiğinde estetik açıdan hoş olmayan görüntü oluşturarak kişinin kendini kötü hissetmesine ve özgüven kaybına sebep olabilir. Tıbbi bir gereklilik söz konusu olmasa bile bu durum kişinin yaşamını çeşitli şekillerde olumsuz etkileyebilir. Örneğin iç dudaklardaki sarkma ileri seviyeye geldiğinde mayo, bikini veya dar kıyafetler giymeye engel olabilir. Özellikle fiziksel görünümün öne çıktığı spor dalları ve sahne sanatlarıyla iligli meslek gruplarından kadınların iş yaşamını etkileyebilir, tüm kadınların cinsel yaşamını etkileyerek özgüven kaybına ve yaşam kalitesinde azalmaya sebep olabilir

Labioplasti Kimlere Yapılır?

 

Labioplasti en çok estetik kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır. İç dudakların normalden iri, geniş yapıda, düzensiz ve kalın oluşu; cinsel açıdan özgüven eksiklikleri, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamama, rahat partner ilişkisi kuramama ve hatta bu nedenle evlenememe, cinsel açıdan kendini beğenmeme, çekici bulmama, hatta kadın olarak görememe dahi sebepler arasında yer alabilir.

En Sık Labioplasti Ameliyatı Nedenleri:

 

 • Bikini, tayt giyildiğinde dıştan görünen belirgin kabarıklığın verdiği rahatsızlık. Bu bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkileyebilir.
 • Genital bölgenin nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyonlar.
 • Cinsel ilişki sırasında partnerden çekinme, utanma, ilişki sırasında konsantre olamama.
 • Genital bölgede koku oluşumu, akıntı birikimi gibi hijyenik sorunlar.
 • Büyük ve sarkık iç dudakların iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olması.
 • Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissedilmesi.
 • İdrar yaparken zorlanma, ıkınma gereksinimi.
 • Tuvalette idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatması en sık nedenler arasındadır.

Özetle; labioplastinin fiziksel, seksüel, hijyenik ve tıbbi yönlerden faydaları mevcuttur.

Labioplasti Ameliyatı

 

Vajina girişindeki iç dudaklar ve onların hemen dış kısmında yer alan dış dudakların sarkık, asimetrik veya normalden daha büyük olması halinde vajen dudaklarına oluşan deformasyonları düzeltmek için uygulanan operasyona labioplasti denir.

Genital bölgedeki dudakların anormal boyutlarda olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında birtakım zorluklar yaratmaktadır.

Labioplasti ameliyatı ile genellikle hipertrofik (olması gerekenden büyük), asimetrik ve iç dudakların küçültülmesini, olması gereken haline getirilmesi sağlanır. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda doku kaybı olduğu zaman vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokuları veya dolgu maddeleri ile bu kayıp ortadan kaldırılabilir.

Ameliyat ortalama 60 dakika sürer. Bu süre yapılacak işleme bağlı olarak değişmektedir. İşlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Labioplasti ameliyatları steril ameliyathane ortamlarında yapılmaktadır.

İşlem sırasında büyük ve sarkmış olan iç dudaklar özel teknikler ile küçültülmekte, hacim kaybı yaşayan büyük dudaklar yağ veya dolgu maddeleri ile tekrar hacim kazandırılmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Lokal anestezi ile 30 dakika içinde yapılabilen bir işlemdir. Ancak hassas kişilerde, yani lokal anestezi ile kendini rahat hissedemeyecek kişilerde genel anestezi uygulanabilir. Bu durumda labioplasti operasyonu mutlaka hastane ortamında yapılacağı için sabah olunan ameliyat sonrası akşama kadar hastanede kalmak gerekir. Daha uzun süreli bir yatış gerekmez. Ayrıca eriyen dikişler konulduğu için dikiş alımı gerekmez.

Ameliyat öncesi

 

İşlem döneminde adet olunmamalı. Çünkü sonuçta bir cerrahi işlem olduğu için enfeksiyona karşı tüm önlemlerin alınmış olması gerekir. Adet olunursa kanama yüzünden operasyon bölgesinin hijyeni tam korunamayabilir.

Labioplasti Sonrası Süreç

 

Hastanede yatış gerektirmez. Labioplasti, genel anestezi ile bile yapılsa aynı gün hasta taburcu edilebilir.

Dikişler 3-4 hafta içinde kendiliğinden düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterli olur. Zaten normal halde bile tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Labioplasti ameliyatı sonrası buna daha fazla dikkat etmek gerekir.

Duş aynı gün alınabilir. Küvette yatma 2-3 hafta kadar yasaktır. Çünkü işlem bölgesinin akan suyla temizliği çok elzemdir. Ancak küvette uzun süre kalmak o bölgede aşırı bir nemlenmeye neden olacağı için enfeksiyon veya geç iyileşme gibi sakıncalar yaratabilir.

Hamam, havuz ve deniz 2-3 hafta yasaktır. Aynı şekilde aşırı nemlenme ihtimali ve özellikle umuma açık hamam ve havuz gibi yerlerden enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.

Dikişler düşene kadar yani 3-4 hafta cinsel ilişki yasaktır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Hijyene çok dikkat edilmelidir. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra kesinlikle ameliyat bölgesi kuru tutulmalıdır.
 • Deniz, havuz, küvet ve jakuzi gibi nemli ortalamalardan en az 4 hafta uzak durulması gerekmektedir.
 • Yoga, pilates, jimnastik gibi genital bölgeyi etkileyecek açma germe hareketleri en az 4 hafta uygulanmamalıdır.
 • Motora, ata ya da bisiklete binmek yine en az 4 hafta uzak durulması gereken faaliyetlerdendir.
 • En az 4 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası en az 4 hafta boyunca ağda, epilasyon ve lazer uygulaması ameliyatlı bölgeye uygulanmamalıdır.

Vajinoplasti Ve Labioplasti Birlikte Yapılır Mı?

 

Vajinoplasti yani vajina daraltma ve labioplasti ameliyatları birlikte yapılabilir. Labioplasti ameliyatı ayrıca dış dudak dolgusu, genital beyazlatma, pubis estetiği ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Vajinoplasti hakkında detaylı bilgi için “Vajina Daraltma” konulu makalemize bakabilirsiniz.

Klitoroplasti ( Klitoral hudoplasti)

 

Klitoris üzerindeki fazla derinin alınarak klitorisin daha belirgin hale getirilmesi işlemine klitoroplasti denir. Çoğunlukla iç dudak sarkması olanlarda bu sorun vardır. Labioplasti ameliyatı sırasında eğer bu bölgede de fazla deri varsa alınır.

Labioplasti Ameliyatından Ne Beklemeliyim?

 

Labioplasti ameliyatı sayesinde genital bölgede normal ve estetik bir görünüm sağlanır. İyileşme sonrasında ameliyat iz kalmaz. Labioplasti estetiğinden sonra kıyafetlerinizin üzerinden bir potluk görülmez. Kendinizi daha güzel ve çekici hissedersiniz. Labioplasti yaptıran kadınlar, ameliyat sonrası cinsel ilişkiden daha fazla haz aldığını söylüyorlar.  Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel de oluşturmaz ve kızlık zarına kesinlikle zarar vermez. Kızlık zarı operasyon bölgesinden 4-5 cm o daha içerdedir.

İyileşme Süreci Nasıl Olmaktadır?

 

İşlemden sonra, plastik cerrahınız ağrıyı gidermek için bazı ağrı kesiciler önermektedir. Ancak ilk günün ardından ağrı önemli ölçüde azalmaktadır. Yara bakımı ile ilgili cerrahi talimatlar almanız ve bunları eksiksiz takip etmeniz önemlidir.

İyileşme kişiden kişiye değişir, ancak çoğu kadın 1-2 hafta içinde normal rutinlerine geri dönebilir. Bununla birlikte, vajinal daraltmaların yapıldığı uygulamalarda işlemden sonra en az 6 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Lokal anestezide aynı gün genel anestezide bir gece hastane ortamında dinlenmenin ardından kişiler rahatlıkla taburcu olabilmektedir. Bununla birlikte alınacak dikiş olmamakta tüm dikişler kendiliğinden emilen iplerle yapılmaktadır.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık