KOL LİPOSUCTİON

 

Kişinin aşırı vücut yağının birikmesine neden olan bazı durumlar için tıbbi tedavi olarak liposuction önerilebilir. Bununla birlikte, en çok uyluk, göğüs ve karından yağ aldırmada olduğu gibi vücudun boyutunu ve şeklini değiştirmek için kullanılan kozmetik bir cerrahi işlemdir. Ayrıca kalçadan yağ aldırma için de çok tercih edilen bir prosedürdür. Liposuction, aşağıdakilerden biri veya birkaçından kaynaklanan, fazladan vücut yağı söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken bir seçenektir:

 • Jinekomasti gibi erkeklerde meme dokusunun fazla büyüdüğü durumlarda,
 • Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin ortadan kaldıramayacağı vücut yağ birikiminde,
 • Liposuction, lipoma (yağ bezesi) gibi iyi huylu tümörlerin çıkarılmasında kullanılabilir
 • Kalça, karın, göbek, uyluk, boyun, çene, kol veya göğüs bölgelerinde uygulanan diyet ve egzersizlere yanıt vermeyen aşırı yağ birikintiler varsa
 • Yağ aldırma gereksiniminin hissedildiği belli alanların vücudun geri kalanıyla orantısız olduğu durumlarda,
 • Cilt elastikiyeti iyiyse (Liposuction yağı alır ancak cildi sıkılaştırmaz) en iyi sonuçları elde etmek için, cildin hatlarını düzgünleştirilmesinde
 • Hedeflenen vücut ağırlığında veya ona yakın olan kişilerde liposuction, bölgesel yağ birikimlerinin azaltılmasında

Bununla birlikte, liposuction sonrası bu işlemden neler beklendiği konusunda gerçekçi olmak önemlidir. Çünkü kişi için aşağıdakilerden herhangi biri geçerliyse, liposuction hedeflerine ulaşılması zor olabilir:

 • Kişinin gevşek, sarkmış bir cildi varsa liposuction özel olarak yağ dokusuna odaklanmak için tasarlandığından, sarkık cilt görünümünde önemli seviyede iyileştirme sağlamaz
 • Ciddi seviyede kilo vermek isteyenlerde liposuction, vücut şeklini iyileştirerek, daha fit ve daha ince görünmesinde etkili olabilir. Ancak bu bir kilo verme tekniği değildir.
 • Liposuction’ın selüliti gidermediği ve sarkık cildi sıkılaştırmayacağı unutulmamalıdır. Bu koşulları iyileştirmek için başka prosedürler tercih edilebilir.

Kol Liposuction Ameliyatı  Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Kollarda biriken yağın meydana getirdiği deri sarkmalarının giderilmesi ve deforme olan cildin tekrar estetik bir görünüm kazanabilmesi için uygulanan operasyon Kol Liposuction işlemidir. Kollar örtülü olduğu derinin yapısı sebebiyle yıllar içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak deforme olmaktadır. Bu deforme olmuş dokuların tekrar eski haline getirilmesi için uygulanan yöntemler geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Fakat tüm çeşitlilik arasında en sık tercih edilen işlemin liposuction olduğu görülür. Lipsuction esasında vücudun spor ve diyet karşısında kayıtsız kalan ve hem barındırdığı yağdan arınmayan hem de yağ biriktirmeye devam eden bölgelere uygulanan yağ alma işlemi olarak ifade edilir. Liposuction işlemi vakumlama prensibiyle çalışarak istenilen bölgedeki yağı çeker ve vücuttan uzaklaştırır. İşlemin yapıldığı bölgeye göre de Kol Liposuction, Karın liposuction gibi isimler alır. Peki, Kol Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

Kolun üzerini örten cildin altında birikmiş durumda bulunan yağın alınmasını amaçlandığı bu operasyonun uygulanışı kol üzerinde ameliyat öncesinde belirlenmiş bölümlere minimal kesiler atılarak yağ tabakasına ulaşılması ile başlar, Ulaşılan bu yağ dokusu yine ameliyattan önce belirlenmiş ölçüler miktarınca kanül adı verilen ince malzeme sayesinde çıkartılıp vücut dışına atılır. Uygulanan bu operasyon klasik liposuction tekniği olarak ifade edilir. Tercihe bağlı olarak uygulanabilen bir diğer liposuction tekniği ise Vaser liposuction adı verilen yöntemdir. Vaser Liposuction kullanılarak gerçekleştirilecek ameliyat, cilt altında bulunan yağ dokusunun sadece bu dokuyu hedef alarak işlevi gösteren ultrasonik ses dalgaları ile sıvı hale getirilmesi ile yapılır. Sıvı hale getirilen yağ dokusu tıpkı klasik yöntemde olduğu gibi kanüller yardımı ile vücuttan uzaklaştırılır. Uygulanış bazlı düşünüldüğünde klasik liposuction işleminden tek farkı ses dalgaları kullanılıyor olmasıdır. Fakat sağladığı avantajlar yönünden klasik yöntemle yapılan liposuction işlemi ile arasında büyük farklar bulunur. Sağladığı avantajlardan en önemlileri arasında bulunan operasyon sonrası çok daha az miktarda ağrıya ve şişliğe sebebiyet vermesi Vaser Liposuction’un çok sık tercih edilme sebebidir. Ayrıca yağların alınmasında kullanılan ultrasonik ses dalgaları yağların içindeki kök hücrelere herhangi bir zarar vermediği için vücuttan alınan yağlar gereken durumlarda vücudun başka bölgelerine enjekte edilebilir. Klasik Liposuction sonrası görülmesi muhtemel dalgalı görünümün de oluşmasını tamamen engeller.

Kol Bölgesinde Yağlanma Sebepleri

 

Kol bölgesinde oluşan yağlanmalar estetik açıdan bizler için hoş bir görünüm olmaz. Aynı zamanda gündelik hayat içerisinde bizi farklı noktalarda aşağıya da çekebilir.

Özgüven kaybı noktasında bir eksi olabileceği gibi özellikle kadınların kıyafet ve elbise seçiminde kendilerini dar bir alana sıkıştırmalarına sebep olabiliyor. Bu da tabi ki moral olarak düşürücü olacaktır.

Peki, kol bölgesinde yağlanma sebepleri nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte onlar.

Sağlıksız Beslenme: 

Düzensiz ve sağlıksız beslenme iki ayrı konu ancak ikisi de insan sağlığı için büyük tehlikeler oluşturuyor. Sağlıksız beslenme vücutta yağ birikimine sebep olurken düzensiz beslenme ise sık kilo değişimlerine sebep olabilir.

Düzenli alınmayan veya düzenli verilmeyen kilolarda deride esneme meydana getirebilir. Kol bölgesinde oluşan sarkmaların başlıca nedenlerinden bir tanesi sağlıksız ve düzensiz beslenmedir.

Yapılmayan Spor Ve Egzersiz:

 Spor yapmak hayatımızı pozitif ve sağlıklı bir şekilde geçirmenin temel taşlarından bir tanesidir. Bu yüzden özellikle kol bölgesindeki kasları uyaran egzersizler yapmak derinin daha sıkı kalmasını sağlayacaktır.

Yağlı Ürünlerin Tüketimi: 

Yağlı ürün ve yemeklerin tüketimi konusunda dünyada başı çeken ülkelerden bir tanesiyiz. Bu biraz geleneğimiz ile de alakalı ancak bu durum damak tadımıza pozitif gelse de sağlığımız açısından bir takım zararları oluyor.

Yağlı ürünler tüketmek birde hareketsizlik ile birleşti mi deri altında yağlanmalar meydana geliyor. Tabi bu durum neticesinde de kol bölgesi gibi alanlarda sarkmalar meydana gelebiliyor.

Hareketsiz Bir Yaşam:

 Hareketsiz ve spordan uzak bir yaşam sürmek vücudumuzun formdan uzak ve sağlıksız bir şekilde gelişmesi demektir. Aslında bunun nedeni vücudumuzun sürekli enerji yakmak istemesidir.

Hareketsiz kaldığımızda ise bu enerji yağlanmaya sebebiyet verecektir. Başta bel, bacak ve kol bölgesi olmak üzere yağlanmaya bağlı sarkmalar meydana gelebilir.

Fastfood Alışkanlığı: 

Ülkemizde çok olmasa da Amerika gibi ülkelerde fastfood alışkanlığı artık başlı başına bir sağlık problemi olmaya başlamıştır. Özellikle bu tarz gıdaların içerisinde trans yağ bulunuyor olması yağlanmanın başlıca sebeplerinden bir tanesidir.

Yaşlılık: 

Ve son olarak bu tür sarkmalar yaşlılığa bağlı meydana gelebilir. Fizyolojik olarak yaş ilerledikçe deri sıkılığını kaybedecek ve sarkmalar oluşacaktır. Lakin sağlıklı ve sporla geçirilen bir hayat bu sürecin ertelenmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Kol Liposuction Ameliyatı Sonrası İz  Kalır  Mı?

 

Kol Liposuction ameliyatı gerçekleştirilirken cilt altında bulunan yağ dokusuna ulaşabilmek adına atılan kesiler minimal düzeyde oldukları için hem iyileşmeleri uzun sürmez hem de belirgin bir iz oluşturmazlar. Tüm bunların yanında kolun katlanma kısımlarına denk gelen bölümlerine kesiler atılarak belli belirsiz iz kalma ihtimaline karşı da başarılı bir kesi saklama işlemi yapılmış olur. Bu kesiler zaman içinde tamamen görünmeyecek hale gelir ve kendiliğinden geçer. Estetik yönünden olumsuzluk oluşturabilecek herhangi bir operasyondan ne hemen sonra ne de daha sonrasında asla oluşmaz.

 

Kol Liposuction Ameliyatı  Öncesi Nelere Dikkat  Edilmeli?

 

Kol liposuction işlemi yaptıracak hastanın operasyon öncesi muayenesi yapılırken ameliyattan en az bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması gerektiği belirtilir. Kişi eğer sigara kullanıyorsa operasyondan önce tıpkı kan sulandırıcı ilaçlar gibi sigaradan da uzak durması gerektiği söylenir. Operasyonu gerçekleştirecek doktora, daha öncesinde kullanılan ilaçlar, geçirilen ilaçlar ve güncel olarak kullanılması zorunlu olan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi gerektiği de yine ameliyat öncesi öncelik gerektiren hususlardan biridir. Eğer gerçekleştirilmesi gereken bu önemli noktalar dikkate alınmazsa ameliyat esnasında hastanın emboli, kanama, hematom, iltihap gibi sorunlarla karşılaşma riski artar.

 

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

 

Vücudun diğer bölgelerine yapılan liposuction işlemlerinde olduğu gibi kol liposuction operasyonu geçiren kişinin klinik bir istirahat sürecine ihtiyacı yoktur. Kol liposuction ameliyatı sonrası kişi çabucak taburcu edilerek gönderilebilir. İstisnai durumlar söz konusunu olunca klinik bir istirahat sürecine ihtiyaç da duyulabilir fakat bu nadir olarak görülür. Kişi 1-2 gün civarı konfor alanında dinlendikten sonra işine geri dönebilir fakat bu süreçte kolunu yoracağı işlerden kaçınmalı ve iyileşme aşaması tamamen gerçekleşene kadar egzersizden uzak durmalıdır. Yapılan işlem sonrası kolun tamamen toparlanabilmesi için doktor onayı ile verilen korsenin kullanımı aksatılmamalı ve yaklaşık 15 gün kadar giyilmelidir. Yağ dokusunun alınabilmesi için atılan kesi bölgelerinin hijyenine çok dikkat edilmeli, bu bölgeler tamamen temiz tutulmalıdır. Gelişebilecek herhangi bir enfeksiyon ihtimaline karşı verilen antibiyotik düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Operasyon görmüş bölgenin 7-10 arası güneş ışığından itina ile korunması gerekir.

 

Kol Liposuction Ameliyatı  Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Geri Dönülebilir?

 

Kol Liposuction ameliyatı olmuş kişinin normal hayatına dönmesi çok kısa zamanda gerçekleşir. Diğer cerrahi operasyonlar kadar ağır bir işlem olmayan kol liposuction işlemi sonrasında kişinin hayatına engel oluşturacak ve ara vermesini gerektirecek riskli durumlar oluşmaz. Ameliyattan 1-2 gün sonra kişinin normal hayatına dönmesinde bu sebeple herhangi bir sakınca yoktur. Gündelik yaşama devam edilirken tek yapılması gereken kolların yorulacağı ağır ve yorucu işlerden kaçınılmasıdır. Kol odaklı sportif egzersizler de iyileşme süreci tam olarak bitene kadar ertelenmelidir. Aksi takdirde kollara zarar verilebilir.

 

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık