KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

 

Çeşitli nedenlerle karın bölgesinde yağ fazlalığı, deri fazlalığı, sarkıklık ve benzeri sorunları olan bireyler için son yıllarda tıpta meydana gelen gelişmeler sonucunda uygulanmaya başlanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi karın germe ameliyatlarıdır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Bir abdominoplasti ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır, ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavuşmanızı veya tedavi gerektiren diğer sorunlarınızı ortadan kaldırmayı sağlamayacaktır.

Karın bölgesinde bulunan fazlalıklardan kurtulmak için yapılan operasyona karın germe ameliyatı denir. Özellikle hamilelik döneminden sonra kadınlarda da sıklıkla yapılan bu operasyonun yapımı giderek yaygınlaşmaktadır. Karın bölgesinde bulunan yağ fazlalığı, deri fazlalığı ve benzeri problemlerden bu ameliyat sayesinde kurtulmak mümkündür.

Karın Bölgesinde Bulunan Fazlalıkların Nedeni Şunlardır:

 

 • Yağlar
 • Deriler
 • Sarkıklık

Bu nedenlerden dolayı yapılan operasyonda özellikle göbek deliğinin çevresinde bulunan çatlaklar yok edilebilir. Karın germe cerrahisi müdahale sonrasında insanlar düz bir karına kısa sürede kavuşur.

Karın gerdirme operasyonunda aynı zamanda karın kasları da sağlamlaştırılır. Bu ameliyat esnasında aynı zamanda liposuction gibi operasyonlar da yapılabilir ve bütün işlemler bir arada uygulanabilir. Özellikle çatlakların giderilmesi, vücudun bir anda gençleşmesine sebep olmakta ve kadınların en büyük sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

Karın bölgesinin sarkık ve çirkin görünmesinin sebebi zaman ve yaşa bağlı nedenlerle dokuların yırtılması ve buradan organların baskı yaparak karnı dışa doğru itmesidir. Karın germe operasyonu sonrasında bu yırtılmış dokular tamir edilerek müdahale tamamlanmaktadır.

Ameliyat İşlemi Nasıldır?

 

İlk muayenenizde cerrahınız genel sağlık durumunuz, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini öğrenecektir. Bu muayene sırasında; geçirdiğiniz hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleriniz ( şeker hastalığı vb) , alışkanlıklarınız (sigara, içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin, sakinleştirici vb) hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Bu muayene sırasında doktorunuza söylemeniz gereken diğer bir konu, bu ameliyatı neden istediğiniz ve bu ameliyattan neler beklediğiniz ile ilgilidir. Bu konuyu açıklıkla tartışmaktan kaçınmayın.

Karın gerdirme ameliyatı için karar verildiğinde öncelikli olarak hekim nerelere müdahale edilmesi gerektiğini belirler. Hatta bunu operasyondan önce hastanın vücuduna çizer ve hastada nerelerden yağ dokusu alınacağını görür. Bu bölgelere ise radyolojik görüntüleme ve ışıklar kullanılarak karar verilir.

Hekim tarafından yapılan detaylı muayene ve incelenen radyolojik görüntüler ile derinin alınacağı bölge belirlenmektedir. Karın germe ameliyatında sarkmış çatlamış olan deri alınır ve göbek deliğinin yukarısında kalan deri aşağı doğru gerdirilir. Eğer bölgede aşırı yağlanma durumu da söz konusu ise liposuction yöntemi ile bu yağlar giderilir.

Karın duvarı zarları üzerine atılan toparlayıcı etkili dikişler sayesinde gevşemiş ve sarkmış olan karın kasları sıkılaştırılır ve eski dertliğe kavuşması sağlanır. Ameliyat sırasında atılan kesiler estetik dikiş ile kapatılır ve böylece iz kalması minimuma düşer.

Genel olarak bu işlem hastanın durumuna göre 2 ile 5 saat arasında değişen sürelerde tamamlanıyor. Eğer gevşeklik ve sarkma problemleri çok fazla değilse kısa sürmektedir. Genel anestezi ile yapılan ameliyat uygun sağlık koşulları altında, hastane ortamında yapılmalıdır.

Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat, kısmi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir. Daha düz bir karın size kendinize olan güveninizi geri kazandıracaktır.

Karın Gerdirme Ameliyatı Olanlar İçin Şu İşlemler Yapılır:

 

 1. Hasta genel anestezi yolu ile uyutulur.
 2. Göbek çevresindeki deri, kasıklardan göğüs bölgesine kadar kaslardan ayrılır ve o bölge açılır.
 3. Ortaya çıkan alanda bulunan karın kasları ise gerdirilir, sağlamlaştırılır.
 4. Sonrasında deri daha fazla gerdirilerek hastanın tekrar kapatılması sağlanır.
 5. Ayrıca bu bölgede bulunan fazla deri de çıkarılır.
 6. Hasta ameliyattan çıkar ve öncesine göre fazla deri, sarkık vücut vb. ağırlık yapan etmenlerden kurtulur.

Karın germe ameliyatı olanlar ayrıca bu bölgede fazla su birikmemesi için karınlarına dren denen mini tüplerin takıldığını görürler. Bu tüpler sıvıları toplar ve sonrasında dışarı atılmasına yardımcı olur. Eğer bu tüpler takılmaz ve fazla sıvı dışarı atılmazsa enfeksiyon vb. gibi bazı komplikasyonlar ortaya çıkar. Bu operasyon ortalama olarak 2 ila 5 saat süresince hastadan alınacak dokuya ve karın büyüklüğüne göre değişen bir zaman diliminde tamamlanır.

Yağ aldırma karın gerdirme gibi operasyonlar ameliyat ile yapılabildiği gibi daha farklı şekillerde de yapılabilmektedir. Karın germe işleminin farklı versiyonları bulunmaktadır;

 • Ameliyatsız Karın Germe:

 

Thermage Body gibi teknolojik operasyonlar sayesinde ameliyatsız karın gerdirme operasyonları yapılabilmektedir. Ancak bu operasyon için deride çok az bir elastikiyet kaybının bulunması gerekir. Bu kaybın miktarı arttıkça operasyonun başarı ihtimali daha da düşmektedir.

 • Endoskopik Karın Germe:

 

Bu operasyonda vücuttan fazla deri katlantıları çıkarılmaz. Sadece kasların sağlamlaştırılması sağlanır. Sertleşen ve sıkılaşan kaslar ise karın bölgesinin çok daha düzgün gözükmesine olanak tanır.

 • Yarım Karın Germe Ameliyatı: 

 

Tıpta mini abdominoplasti olarak geçen ve mini karın germe olarak bilinen bu operasyonda çok aşırı olmayan sarkıklıklar alınır. Spor yapılarak giderilemeyen ve inatla biriken yağlardan kurtulmak için bu ameliyat yapılır.

 • Lazerle Karın Germe:

 

 Lazer ile karın germe operasyonunda amaç yağların parçalanarak karın bölgesinin daralttırılmasıdır. Bu operasyonun;

 • Lazer lipoliz
 • Lazer liposuction

gibi türleri bulunmaktadır. Ameliyatsız karın küçültme operasyonlarından bir tanesidir.

Görüldüğü gibi karın küçültme operasyonlarının çeşitleri çok fazladır. Önemli olan iyi bir doktor bularak onun vereceği tavsiye sonrasında hangi operasyonun geçirilmesi gerektiğinin belirlenmesidir. Bu operasyona karar verebilmek için önemli olan karın bölgesinde ne kadar yağ doku, sıvı birikmesi ve kas gevşemesi gibi durumların net olarak anlaşılmasıdır. Her şey netleştiğinde operasyonun türü kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

 

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyat için de bir takım riskler söz konusudur. Karın germe ameliyatı sonrası komplikasyonlar oluşması hastanın kendisine nasıl baktığı ile alakalıdır.

Karın Germe Ameliyatının Olası Komplikasyonları Şunlardır:

 

 • Karın germe ameliyatı sonrası şişlik en yaygın olarak görülen semptomdur. Şişliğin nedeni vücuttaki derinin zaman içerisinde yeniden yerine oturmasından kaynaklanır. Zaman geçtikçe şişlik azalacak ve vücut kendisini toplayacaktır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası ödem oluşması da yaygındır. Vücut içerisinde biriken sıvı, ameliyat esnasında yerleştirilen dren isimli tüpler ile dışarı atılır. Bu atım işlemi ve sıvının tüplerde toplanma sürecinde ödem olarak görülen şişlikler gözükebilir. Karın germe sonrası ödem oluşumu zaten beklenen bir durumdur.
 • Ameliyattan sonra birkaç gün boyunca ağrı hissedilebilir. Bu her ameliyatın sonunda oluşan olağan bir durumdur. Ağrı şiddeti dayanılabilir durumda olduğunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Şiddetli ağrılar için doktora başvurulması gerekir.
 • Karın gerdirme operasyonu sonrasında enfeksiyon oluşumu da gözlenebilir. Enfeksiyon oluşması ise aşırı ağrı ve karında yanma gibi belirtiler gösterir. Bu gibi durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası hamilelik süreci de başlayabilir. Ancak bu durumun kadın doğum uzmanı hekime bildirilmesi gerekir. Operasyon sürecinde karın bölgesinin sıkılaşması sağlandığı için gerekli görüldüğü takdirde hasta normal doğum da yapabilir.

Karın gerdirme ameliyatı komplikasyonları bunlardır. Hastanın genel anesteziye girme durumu olduğu için buna bağlı ilaçların kullanımına da dikkat edilmesi gerekir. Hastanın kullanmış olduğu birtakım ilaçların ameliyattan önce bırakılması gerekebilir. Bu konu hakkında uzman hekim gerekli tedbirleri hastaya bildirecektir.

Karın germe ameliyatını genellikle kadınlar yaptırır. Kadınların aklını karıştıran en büyük sorun ise karın germe ameliyatından sonra hamilelik sürecidir. Böyle bir süreç planlanıyorsa veya şüpheleniliyorsa ameliyatı yapacak hekim ile kadın doğum uzmanı bir hekim tarafından durumun değerlendirilmesi ve iki uzmandan onay alınması en doğru çözümdür.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası

 

Yaşa bağlı nedenlerle görülen karnın şişmesi, sarkması gibi durumlar özellikle bir müddet sonra işin içinden çıkılamaz hale gelir. Bu aşamadan sonra ameliyat olmak düşünülebilir. Karın germe öncesi sonrası sürecini öncelikle ameliyattan önceki süreci anlatarak başlayacağız.

Karın Germe Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler;

 

 • Hastanın kullandığı ilaçlar var ise doktoruna bu durumu bildirmelidir. Doktorun kullanımının kesilmesi gerektiğini düşündüğü ilaçlar ameliyattan belli bir süre önce kesilir.
 • Ameliyattan önce kendilerini çok zor zamanların beklediğini bilmeleri gerekir. Bu duruma psikolojik olarak hazır olmalıdırlar.
 • Karın germe ameliyatı sonrası kullanılan yönteme göre dikiş izleri kalıcı olabilir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası yaklaşık 7-10 hafta sonra tam iyileşmenin gerçekleşmesi beklenir. Ancak bu süre hastanın bakımı ve beraberinde bir hastalık olup olmamasına göre değişebilir.

Ameliyattan Önce Bilinmesi / Yapılması Gereken Bu Şeylere Karın Germe Ameliyatı Sonrası Bazı Maddeler De Eklenmektedir.

Bunlar:

 • Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Vücut kendisini toplayana kadar insanlar ilişki anında kendilerine dikkat etmeli ve yaralar iyileşene kadar kesinlikle ilişkiye girmemelidirler.
 • Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci biraz sancılıdır. İşlem sonrası kişiler kilo almamalıdır.
 • Karın yağı aldırma ve karın gerdirme estetiği ameliyatından sonra hastanın mümkün olan en kısa sürede  yürümeye başlaması, oluşabilecek komplikasyon miktarını azaltan önemli bir faktördür.
 • Karın germe ameliyatı sonrası spor bir müddet ertelenmelidir. Ayrıca yapılacak sporun da karına baskı uygulamaması gereklidir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası giyilen korse uzun süre takılmalıdır. Uzman doktor bu süreyi ameliyatın ve hastanın durumuna göre kısaltabilir veya uzatabilir.

Mini karın germe ameliyatı sonrası süreç bunların dışında daha hızlı olarak hastanın iyileşmesine olanak tanıyan bir durumdur. Karın germe ameliyatı iyileşme süresi hastanın kendine ne kadar iyi baktığıyla yakından ilgilidir. Hasta sağlığına ne kadar dikkat ederse ameliyattan sonra görülen komplikasyonlar azalır ve ameliyatın başarı oranı da bir o kadar artar.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik Nasıl Olur?

 

Birçok kadın hamilelik sonrası bu operasyon için başvuruda bulunurken sonrasında tekrar hamile kalıp kalamayacakları konusunda da bilgi almaktadır. K arın germe ameliyatı olanlar  hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilirler. Fakat bu konuda doktorun öngördüğü süreyi beklemelisiniz. Ayrıca hamile kaldıktan sonra tekrar kaslarında genişlemeler olacaktır. İlk etapta olduğu gibi doğum sonrasında tekrar sarkmalar meydana gelir.

Ameliyat sonrasında gebelik oluşmadan önce karın kaslarının güçlendirilmesi sağlanmalıdır. Böylece kasların gevşemesi önlenir ve sarkma problemlerinin önüne geçilir. Hamilelik süresince hiçbir sorun yaşamayan kadınların tekrar bu operasyonu geçirmeleri gerekebilir. Genel olarak uzmanlar annelerin doğumdan 1 sene sonrasında bu işlem için başvurularını yapmalarını ve ameliyatlarını gerçekleştirmelerini önermektedir. Bu şekilde yapıldığında hiçbir sorun yaşanmadan karın bölgesi düzeltilebilir.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık