DUDAK KALDIRMA (LİPLİFT)

 

Kişinin her geçen yıl aldığı yaş ile beraber vücudundun çeşitli bölgelerinde yaşlanma sonucu ortaya çıkan deformeler gözle görülür hale gelmeye başlar. Gözle görülür hale gelmeye başlayan vücut deformelerinden biri kişinin üst dudak ve burnu arasında kalan mesafenin oluşan elastikiyet sebebiyle sarkması ve dolayısıyla arada kalan mesafenin uzamasıdır. Çeşitli estetik operasyonlarla giderilebilen bu deformeler bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerin sıklıkla tercih ettiği işlemler haline gelmiştir. Liplift işlemi sayesinde kişinin sahip olmak istediği altın oran yüzüne kazandırılır. Altın oran Da Vinci oranı olarak da ifade edilen ve simetriyi vurgulayan bir özelliktir. Cerrahi işlemlerin birçoğunda gözetildiği gibi dudak kaldırma operasyonunda da altın oran gözetilerek kişiye simetrik bir ifade kazandırmak amaçlanır. Dudak ve burun arasında oluşan deformelerin giderilmesini sağlayan Liplift (dudak kaldırma) ameliyatı nedir ve nasıl yapılır, Liplift (dudak kaldırma) ameliyatı sonrası iz kalır mı, Liplift (dudak kaldırma) ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir, Liplift (dudak kaldırma ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmesi gerekir? Liplift dudak kaldırma ameliyatı ile ilgili merak edilen tüm detaylar bu içerikte mevcut.

Liplift Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Liplift dudak kaldırma ameliyatı, daha öncesinde dudakları dışa dönük ve hacimli gözüken kişilerin geçen zamanla beraber dudaklarındaki bu görüntüyü kaybetmeleri üzerine oluşan sarkmaları gidermek amacı ile başvurdukları bir operasyondur. Üst dudak kaldırma olarak da ifade edilen bu operasyon sayesinde dudağa istenilen hacmin verilmesi ve burun ile dudak arasında kalan mesafenin kısaltılması hedeflenir. Üst dudakta oluşan sarkma herhangi bir sağlık sorunu değildir ve herkesin liplift işlemi görmesi şart değildir. Yalnızca isteğe bağlı olarak gerçekleştirilen bu estetik operasyon, sarkmalardan üst dudakta oluşan sarkmalardan kaynaklanan yaşlı, yorgun ve mutsuz ifadeyi ortadan kaldırmayı amaçlar. Bunun yanında estetik anlamda ideal olan dudak yapısı liplift ameliyatı sayesinde oluşturulur. İdeal dudak yapısının özellikleri venüs yayının belirgin olması ve dudağın dışa dönük bir biçime sahip olması şeklinde ifade edilebilir.

Liplift dudak kaldırma ameliyatı, “philtrum” adı verilen dudak ve burun arasındaki mesafenin kısaltılması amacıyla burun tabanından orantı sağlanarak kısaltılmak istenen mesafeye yönelik deri ve deri yağ altı dokusunun çıkarılması olarak özetlenebilir. Operasyon istisnalar dışında yaklaşık yarım saat kadar sürer. Liplift dudak kaldırma ameliyatının üstünden bir hafta geçtikten sonra dikişler alınır. Bu işlemden sonra burun tabanında oluşan pembe beyaz ufak bir çizgi oluşması normaldir. Fakat bu çizgi zaman içinde tamamen beyazlayarak deri ile bütünleşir ve dışarıdan ayırt edilemeyecek hale gelir. Liplift ameliyatı birden fazla yöntem ile gerçekleştirilebilir. Liplift uygulama çeşitliliği arasından en uygun olanı seçmek doktor-hasta arasında karar verilebilecek bir durumdur. Kişinin istek ve tercihleri göz önünde bulundurularak en uygun liplift yöntemi operasyonu uygulayacak doktor tarafından belirlenir.

Liplift Teknikleri Nelerdir?

 

Liplift işlemi diğer estetik işlemlerle karşılaştırıldığında çok daha basit bir işlemdir fakat liplift ameliyatı olmak isteyen kişinin derisinin yapısı ve elastikiyeti göz önünde bulundurularak bir liplift tekniği tercih edilmeli ve tekniklerin tamamı iyi bir şekilde bilinmelidir. Operasyon kısa bir işlemden ibaret olsa bile bu husus oldukça önemlidir. Kişinin talepleri doğrultusunda doktor en doğru yönteme karar vermeli ve bu yöntemin içeriği hakkında hastasını bilgilendirmelidir.

Liplift Teknikleri:

Doğrudan Dudak Kaldırma Tekniği

 

Martı kanadı olarak ifade edilen teknik kullanılarak daha belirgin bir üst dudak sınırı oluşturulmasını sağlayan doğrudan dudak kaldırma işlemi, üst dudağın hemen üstünde bulunan deriden çok ince bir kısım şerit halinde çıkarılarak ve kalan deri daha yukarı çekilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem sonucunda dudakta eskisine göre çok daha belirgin vermilyon elde edilir.

Subnazal Megafon Tekniği

 

Yaygın olarak bilinen dudak kaldırma işlemlerinden biri olan Subnazal Megafon tekniği esasında, az olarak görünen burun tabanı boyunca megafon şeklinde gizlenmiş bir kesi atılmasına ve dudağın orta, sağ ve sol bölümlerinin burna doğru çekilmesine dayanır. Bu teknik sayesinde operasyon sonucunda gözle görülür bir iz kalması tamamen engellenmiş olur.

Merkezi Dudak Kaldırma Tekniği

 

Subnazal Megafon tekniğinin özüne benzerlik gösteren merkezi dudak kaldırma tekniğinin amacı da yine burun altından yapılan bir kesi ile dudak ve burun arasındaki mesafenin kısaltılması olarak ifade edilebilir.

Köşe Dudak Kaldırma Tekniği

 

Köşe dudak kaldırma tekniği ağzın her iki kenarından kesi atılması ile gerçekleştirilen işlemdir. Minimal boyuttaki bu kesiler atıldıktan sonra az miktarda deri çıkartılır. Bu sayede dudak kaldırma işlevini gerçekleştirmiş olan Köşe dudak kaldırma işlemi genellikle başka bir tekniğin yanında kullanılır.

İtalyan Dudak Kaldırma Tekniği

 

İtalyan dudak kaldırma tekniği genel hatları itibari ile Megafon dudak kaldırma işlemi ile büyük benzerlik gösterir. İtalyan dudak kaldırma işlemi için yapılması gereken uygulama her bir burun deliğinin altına ufak bir kesi atılması ile gerçekleştirilmiş olur. Bundan sonraki aşamaları Megafon dudak kaldırma işlemi ile tamamen aynıdır. Bu teknik sonucunda dışarıdan ayırt edilebilecek gözle görülür bir yara izi kalmaz.

Liplift Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

– Gereken durumlarda ameliyattan önce operasyona girecek hastanın sigarayı bırakması gerekmektedir.

-Ameliyat sırasında kullanılacak olan anestezi işleminde herhangi bir problem ile karşılaşılmaması adına operasyondan yaklaşık 48 saat önce alkol kullanımı bırakılmalıdır.

-Liplift ameliyatının gerçekleşeceği tarihten yaklaşık iki hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Liplift Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

-Operasyon sonrasında liplift işlemi uygulanan kişi 24 saat kadar istirahat etmelidir.

-Ameliyat sonrasında süre gelen günlerde yorucu egzersizlerden ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

-Liplift işlemi sonrasında yüz üstü uyumamaya dikkat edilmeli ve ağzın çevresindeki derinin hasar görmemesi adına cildin gerileceği durumlardan kaçınılmalıdır.

-Operasyon sonrasında diş fırçası küçük tercih edilmeli ve dişler nazikçe fırçalanmalıdır.

-Dudaklar olabildiğince nemli tutulmalı ve kurumalarına izin verilmemelidir.

Liplift Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

 

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi Liplift Ameliyatı sonrasında da iz kalır. Fakat bu işlem minimal kesiler atılarak gerçekleştirildiği için ve burun tabanına çok yakın yerlerde kesiler oluşturularak yapıldığı için ameliyat sonrasında kalan iz dışarıdan görülemeyecek kadar hafif olur. İlk başta pembemsi bir renge sahip olan operasyon izi gittikçe beyazlaşır ve fark edilemeyecek hale gelir. Çoğu zaman bu iz hiç belli olmaz.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık