BİŞEKTOMİ

 

Yanak estetiği olarak ifade edilebilen Bişektomi işlemi, yanağa belli bir hat verilerek derinlik kazandırılmasını sağlayan ve daha kemikli bir görüntü oluşmasını amaçlayan operasyondur. Halk arasında Hollywood yanağı olarak bilinen bişektomi, gençlik üçgeni olarak adlandırılan elmacık kemikleri ile çene arasında kalan alanın ters üçgen biçimine getirilmesini amaçlayan cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon sonucunda yüzde var olan asimetrik görüntülerden tamamen kurtulmak mümkündür. Asimetrilerin yok edilmesinin yanında altın oran da yakalanarak yüz hatları keskinleştirilir ve operasyonu geçiren kişiye çok daha genç gözüken bir yüz kazandırılmış olur. Bişektomi ameliyatı bu avantajlarından dolayı çokça talep gören ve araştırılan bir operasyondur. Bişektomi hakkında merak edilen “Bişektomi ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?, Bişektomi ameliyatı sonrası iz kalır mı?, Bişektomi ameliyatı öncesi nelere dikkat edilir?, Bişektomi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?” sorularının cevaplarına tüm detayları ile bu içerik sayesinde ulaşmak mümkün.

Bişektomi Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Bişektomi ameliyatı esasında yanak inceltme işlemi olarak ifade edilebilir. Yanaklarda bulunan bukkal yağ dokusunun inceltilmesi anlamına gelen bişektomi, genellikle kare ve oval yüz şekline sahip kişilerin tercih ettiği bir operasyondur. Bazı durumlarda ise kişi idea kilosunda olmasına rağmen yüzündeki yağ oranından kurtulamadığı için başvurulan bir operasyondur. Bişektomi ameliyatı sonucunda orantılı ve estetik anlamda istenileni karşılan bir yüz vaat eder. Operasyon, yanakların orta bölgesinde bulunan bukkal yağ dokusunun yanağın iç kısmından müdahale edilerek inceltilmesi olarak özetlenebilir. Bukkal yağ dokusunun insanlarda henüz bebeklik dönemindeyken emme refleksinin gelişimi için bulunduğu düşünülmektedir. Yaşlandıkça bukkal yağ dokusunda azalma gözlemlenmektedir. Fakat bu durum kişiden kişiye farklılık göstermekte ve bukkal yağ dokusunun zamanla birlikte kalınlaştığı kişileri gözlemlemek mümkündür. Bukkal yağ dokusunun kalınlaşması, yüzün yuvarlaklaşması anlamına gelir. Yüzün bu şekilde yuvarlaklaşması sonucunda kişi olduğundan daha yaşlı ya da olduğundan daha kilolu görünebilir ve durumdan şikayetçi olabilir. Keskin yüz hatlarına sahip olmak isteyen ve böyle sorunlara sahip olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bişektomi ameliyatı, yanağın iç tarafında yaklaşık 1 cm’lik kesi atılarak açılan bölgeden yağ dokusu alınması ile gerçekleştirilir. Bunun yanında Bişektomi operasyonu yanağın iç kısmına kesi atılarak gerçekleştirildiği için ameliyat sonrasında ameliyat izi kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Bişektomi ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi başka estetik operasyonların yanında da yapılabilir.

 

Bişektomi Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

 

Diğer birçok cerrahi işlemde olduğu gibi bişektomi ameliyatı sonrasında iz kalması söz konusu değildir. Yanak inceltme işlemi, yanağın iç tarafına atılan kesiden yağ dokusu çıkarılması ile gerçekleştirildiği için dışarıdan bakıldığında görülebilecek herhangi bir ameliyat izi oluşmaz. Yanağın iç kısmında ameliyat sonrasındaki ilk zamanlarda bir miktar iz oluşması gayet normaldir. Bu da geçen zamanla beraber tamamen ortadan kalkan geçici bir durumdur. Bişektomi ameliyatından sonra yüzde herhangi bir iz kalmıyor oluşu bu operasyonun çok talep görme sebeplerinden biridir.

 

Bişektomi Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Estetik operasyonların çoğunun öncesinde yapılması gerektiği gibi bişektomi ameliyatından en az 15 gün kadar önce kan sulandırıcı ilaç ve vitamin hapları kullanılmamalı, kan sulandırıcı besinlerin tüketimine ara verilmelidir. Sigara ve alkol kullanımının bırakılması da yine aynı şekilde operasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Operasyondan en az 2 hafta kadar önce sigara kullanımı tamamen bırakılmalıdır. Sigara kullanan kişilerin estetik operasyonlardan sonra iyileşme süreleri kullanmayan kişilerin iyileşme sürelerine göre çok daha uzun bir zaman almaktadır. Bunun yanında sigara oluşabilecek yaraların da sağlıklı bir şekilde iyileşebilmesinin önünde büyük bir engeldir. Operasyondan en az 48 saat önce alkol kullanımına da son verilmelidir. Bitki çayları kan sulandırıcı bir özelliğe sahip oldukları için tüketilmemelidir. Bunların dışında operasyona girecek olan kişi operasyon sonrasındaki isteklerini ve beklentilerini doktoruna açıkça söylemeli ve tıbbi geçmişi hakkında detaylı bilgiyi vermelidir.

 

Bişektomi Operasyonu Kimler İçin  Uygundur?

 

Bişektomi ameliyatının yapılması için cinsiyet ve yaş ayrımı gözetilmez. Fakat bişektomi operasyonu geçirecek kişinin yaşının en az 25 olması gerekir. 25 yaşında ve 25 yaşının üstünde olan herkese sağlık koşulları yeterli olduğu sürece bişektomi uygulanabilir. Yaş sınırının 25 olarak belirlenmiş olmasının sebebi, 25 yaşına kadar yüzün genel hatlarının ve şeklinin değişim geçirebilecek olmasıdır. Bişektomi ameliyatı, yanağındaki yağ oranı fazla olan ve bu yağ oranının oluşturduğu görüntüden rahatsız olan herkese uygulanabilir. Bişektomi, basit bir operasyon olmasının yanında herkese uygulanabilecek bir işlem değildir. Yapısal olarak kemikli ve ince bir yüz hattına sahip olan kişilere bişektomi operasyonu yapılmamalıdır. İnce yüz hattına ve belirgin elmacık kemiklerine sahip olan insanlara bişektomi ameliyatı yapıldığında ilerleyen zamanla birlikte yanaklarda çökmeler meydana gelebilir.

 

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Ameliyat sırasında ağız içine atılan kesinin daha sonrasında enfekte olmaması için operasyona giren ve süreci takip eden doktorun verdiği antibiyotikler aksatılmadan kullanılmalı. Ağız bakımına ayrıca önem verilmeli, kesinin atıldığı bölgenin zarar görmemesi için ağız içi temiz tutulmalıdır. Bol bol gargar yapılmalı ve dişler özenle fırçalanmalıdır. Ameliyat sonrasında doktor kontrolünde basınçlı bandaj uygulamasına 120 dakika olacak şekilde devam edilmeli. 72 saat boyunca 4 saatte bir olmak koşulu ile 15 dakikalık soğuk uygulamalar yapılmalı. Operasyon sonrası yaklaşık 1 hafta kadar ağır egzersiz ve işlerden kaçınılmalıdır. Beslenme alışkanlıklarına iyileşme süresince yumuşak gıdalar eklenmeli ve yenilmesi zor, baskı isteyen sert gıdaların tüketimine ara verilmelidir. İyileşme süreci tamamlanana kadar alkol ve sigaradan tıpkı operasyon öncesinde olduğu gibi uzak durulmalı, bitki çayının etkileri tam olarak tespit edilemediğinden tüketilmemelidir.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık