PİEZO RİNOPLASTİ

 

Burun estetiği ameliyatları kişinin sağlık sorununa bağlı olarak yapılış amaçları bakımından farklılık gösterir. Burun estetiği ameliyatlarının çoğunun yapılma sebebi kişinin nefes almasını engelleyen yapılara sahip olması ya da burnunun estetik görüntüsünü beğenmeyişi olarak gözlemlenir. Estetik operasyonların tümü ciddi cerrahi işlemlerdir ve uzman kişiler tarafından yapılmaları büyük önem taşır. Fakat bunu yanında sadece uzman kişilerin ameliyatı yapması sağlıklı sonuçlar için yeterli olmaz. Yeni geliştirilen tekniklerin ameliyat edilen organa en az hasarı vererek tedavinin gerçekleştirilmesi adına hemen her doktor tarafından tercih edilmesi ve kullanılması gerekir. Bu sayede kişinin bir sağlık sıkıntısı gideriliyorken yeni bir sağlık sorunu oluşmasına mahal verilmez. İşte, burun estetiği ameliyatları için de yeni geliştirilen ve son yıllarda çokça kullanılan Piezo yöntemi sayesinde rinoplasti işlemleri çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Piezo yöntemi burun estetiği ameliyatlarında burun kemiğinin kırılmasına gerek kalmadan şekillendirmenin yapılabilmesine olanak tanıdığı için hem doktorlar hem de ameliyat olmak isteyen kişiler tarafından en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu sebeple Piezo Rinoplasti işlemi hakkında merak edilen çok fazla husus vardır. Merak edilen bu hususlar arasında ” Piezo burun estetiği ameliyatı (Piezo Rinoplasti) nedir ve nasıl yapılır, Piezo burun estetiği ameliyatı (Piezo Rinoplasti) hangi teknik ve yöntem ile yapılır, Piezo burun estetiği ameliyatı (Piezo Rinoplasti) nın avantajları nelerdir, piezo burun estetiği (Piezo Rinoplasti) öncesi nelere dikkat edilmesi gerekmektedir, Piezo burun estetiği ameliyatı (Piezo Rinoplasti) sonrası nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? ” gibi sorular mevcuttur. Bütün soruların cevaplarına bu içerik ile ulaşmak mümkün.

Piezo Burun Estetiği Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Piezo yöntemi burun estetiği ameliyatında kullanılmaya başlanmadan önce diş ile ilgili operasyonlarda kullanılan bir yöntemdi. Daha sonra güvenli bir yöntem olduğu için burun estetiği ameliyatlarında da kullanılmasının büyük avantaj sağlayacağı düşünüldü ve ilk kez 2004 yılında Massimo Robiony tarafından bir burun estetiği ameliyatında uygulandı. Piezo yöntemi kullanılarak yapılan burun estetiği ameliyatlarının özelliği geleneksel yöntemlerden çok daha farklı bir teknik kullanılmasıdır. Geleneksel yöntemlerle yapılan burun estetiği ameliyatlarında kemiğin kırılması için kullanılan aletler kesici ve kırıcı bir yapıya sahipken Piezo yöntemi ile yapılan ameliyatlarda kemiğin kırılması ultrasonik dalgaların kullanılması ile gerçekleşmektedir. Kullanılan bu ultrasonik dalgalar sayesinde burun kemiği kırılabilir ve istenen şekil verilebilir. Tüm bunlar kapsamında Piezo yöntemini özetlemek gerekirse, Piezo yönteminin prensibi, yapılan milimetrik hesaplamalar sayesinde hiçbir dokuya zarar verilmeden burnun istenilen formu kazanmasını sağlayan bir rinoplasti işlemi gerçekleştirmektir. Piezo Rinoplasti işleminin uygulanması aşamasında kullanılan ses dalgaları sadece şekil verilmek istenen kemiklerde işlevini yerine getirirken burun içerisinde yer alan diğer dokulara ve damarlara kesinlikle zarar vermez. Bu yüzden geleneksel yöntemlerle yapılan burun estetiği operasyonlarına göre çok daha güvenli bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

 

Piezo Burun Estetiği Ameliyatı Hangi Teknik Ve Yöntem İle Yapılır?

 

Ameliyat süreci açık rinoplasti yönteminin kullanılarak cilde minimal boyutta bir kesinin atılması ile başlar. Bu işlemin hemen ardından burun kemiği piezoelektrik cihazların yaydığı 25-29 kHz frekansında yüksek hızlı ses dalgalarının titreşimi sayesinde kesilir. Bu operasyon gerçekleştirilirken kırma işlemi olmadığı için kemiğin çevresinde bulunan yumuşak dokuya herhangi bir zarar verilmemiş olur.

 

Piezo Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 

Piezo Rinoplasti operasyonu, geleneksel yöntemlerde meydana gelen yumuşak dokunun zarar görmesi ihtimalini ortadan kaldırarak ameliyatı yaptıran kişinin yüz bölgesinde herhangi bir hasar yaratmadığı için diğer yöntemlere göre çok daha avantajlı bir yöntemdir. Detaylı hesaplamalar yapılarak operasyon gerçekleştirildiği için çok daha güvenli sayılan bir yöntemdir. Bunun yanında kullanılan ultrasonik ses dalgaları sayesinde kırıcı aletler kullanılarak yapılan işlemlerden çok daha düzgün kesimler elde edilmektedir. Ayrıca Piezo yönteminin kullanıldığı operasyonlarda ameliyat süresince oluşan kanama diğer yöntemlerde oluşan kanamalara göre çok daha az miktardadır. Operasyon sonrasında yüzde şişme ve morluk nadiren rastlanılan durumlar arasındadır. Kişi Piezo yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen Rinoplasti işlemi sonrasında yok denebilecek kadar hafif bir ağrı ile karşılaşır. Tüm bunlar kişinin operasyon sürecini çok daha kolay atlatabilmesini sağlayan faktörler olduğu için Piezo burun estetiği ameliyatının avantajları azımsanmayacak kadar çoktur.

Piezo Burun Estetiği  Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Her cerrahi operasyonda olması gerektiği gibi Piezo Rinoplasti işlemi uygulanmadan önce de kişi kendisinin tıbbi geçmişi ile ilgili detaylı bilgiyi doktoruna vermeli ve alerjisinin olduğu maddeleri ayrıca belirtmelidir. Kronik rahatsızlıklara sahipse ameliyat aşamasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına sahip olduğu hastalıklarla ilgili bilgileri detaylı olarak ve eksiksiz bir biçimde ameliyat öncesi verilen forma doldurmalıdır. İşlemi gerçekleştirecek olan doktorun cerrahi bilgisi ve yeteneği ne kadar iyi olursa olsun hasta ile ilgili önemli detayları bilmediğinde kötü durumlar ile karşılaşılması çok olası bir durumdur.

 

Dikkat edilmesi gerekenler:

_ Kişi operasyondan önce kesinlikle bir sağlık taramasından geçmeli ve ameliyat için kendisinden istenen tahlilleri eksiksiz olarak tamamlamalıdır.

_ Kişi sigara kullanıyor ise operasyondan en az 15 gün önce kullanımını sonlandırmalıdır.

_ Alkol kullanımı anestezi direncini büyük ölçüde düşüreceğinden operasyondan en az bir hafta önce alkol kullanımı bırakılmalıdır.

_Kişi daha öncesinde bir burun ameliyatı geçirdiyse yeni gerçekleşecek operasyondan önce bunu mutlaka doktoruna bildirmelidir.

_Piezo burun estetiği öncesinde kan sulandırıcı herhangi bir ilacın kullanılmaması ameliyat sürecinin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi adına son derece önem arz etmektedir.

 

Piezo Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Kişi operasyon sonrasında yüzünde bir şişlik oluşumu ile karşılaşırsa bunu önleyebilmek adına başı yukarda kalacak şekilde yatmalı ve mümkünse yatmaktan çok oturmayı tercih etmelidir. Doktor herhangi bir müdahalede bulunmadığı sürece operasyondan sonraki 48 saat içinde duş alınması gerekmektedir. Fakat duş alınırken kullanılan suyun sıcak olmaması çok önemlidir. Operasyondan sonraki 3 ay oyunca kişi burnuna sert darbeler almaktan olabildiğince kaçınmalı, güneşten ve aşırı sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Ayrıca burun temizliği de doktorun verildiği spreyler ile yapılmalı ve dikişler verilen kremle yağlandırılmalıdır. Temizlik aşamasında burun asla zorlanmamalı, nazikçe hareket edilmelidir. Doktorun önerdiği masajlar düzenli olarak uygulanmalıdır.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık