MEME KÜÇÜLTME

 

Meme Küçültme Ameliyatı (Reduction Mammaplasty) estetik göğüs ameliyatları içerisinde temelde göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatının (reduction mammaplasty) tek farkı bu ameliyatta meme dikleştirilirken memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri de alınarak yapılması. Böylece meme hem küçülür hem de şekli düzeltilir. Her kadın için meme, kendini özgüven dolu, güzel ve kadın gibi hissetmesinde oldukça önemlidir. Kadın olmanın yanı sıra, üreme ve anne olmak gibi önemli özellikleri bir arada barındırır. Meme, ergenlik çağı öncesinde gelişimine başlar ve doğurganlık çağı sonuna kadar da değişimine devam eder.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Deri ve meme içinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, vücut gelişiminin tamamlandığı 20 yaş ve üzeri kişilere uygulanan bir operasyon türüdür. Hormonal düzenin yanı sıra fiziksel gelişimin de tamamlanması gereken meme küçültme ameliyatı, bu yaşın altındaki kişilere ancak tıbbi zorunluluk varlığında uygulanabilir. Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri kullanılarak, memenin boyutuna göre 2,5 ile 4 saat içinde tamamlanır. Metodun belirlenmesinde meme boyutu, meme kıvrımına göre meme başının duruş yeri, meme dokusu, cilt yapısı, meme başı ile omuz ve kalça arasındaki mesafe gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Lolipop kesi yönteminde, meme ucunun çevresi dairesel olarak kesilir ve ardından meme dokusu ve fazla cilt dokusu alınır. Kişinin fiziki görünümü göz önünde bulundurularak yapılan işlemde, gerektiğinde meme başı yukarı doğru taşınabilir. Süt kanallarının zarar görmemesi için özen gösterilerek deri kapatılır ve ardından iyileşmenin hızlanması ve meme içinde biriken kanın dışa atılması için bölgeye dren koyularak ameliyat tamamlanır. Ters T kesi yönteminde ise memenin alt kısmında ters T harfi şeklinde kesi yapılır. Fazla olan meme dokusu ve cilt alındıktan sonra operasyon, lolipop türü kesi yönteminde olduğu gibi sonlandırılır. Meme küçültme ameliyatından sonra kişinin, bir gün süreyle hastanede yatması gerekir. Dren çekildikten ve pansuman yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir. Operasyonun ardından 1. ve 2. haftanın sonunda kontrol yapılır. 2. haftada yapılan kontrol sırasında dikişler alınır ve izlerin azalması için özel kremler kullanılır. Özel sutyen sayesinde hasta, 1 hafta ev istirahatinin ardından günlük yaşamına dönebilir. Ancak 6 hafta boyunca sporcu sutyenine benzer nitelikte özel bir sutyen takılması önerilir. Operasyon sonrasında 6 ila 12 ay boyunca memelerde hafif şiddette batma ve sızlama hissedilebilir. Ancak bu his, kişinin yaşam kalitesini düşürecek nitelikte değildir.

Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 – 4 saat sürer. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargılar açılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Meme Küçültme Kimlere Yapılır?

 

_Sırt ve boyun ağrısı yaşayanlara,

_Meme altlarında mantar, tahriş ya da pişik oluşanlara,

_Memelerinde büyüklük nedeniyle sarkma olan ve görünümlerinden rahatsızlık duyan kadınlara uygulanabilir.

Memenin sarkık ve büyük olması ne gibi sorunlar doğurur?

 

Büyük ve sarkmış bir meme, özellikle boyun ve sırt bölgesinde dayanılmaz ağrılara neden olur. Kişinin sağlığını etkilediği gibi, sosyal hayatını da olumsuz yönde etkiler. Özellikle büyük meme sorunu yaşayan hastalarda pişik, mantar enfeksiyonu oluşumu gibi rahatsızlıklara ortak sorun olarak rastlanır. Sutyen askısının baskısı ile omuzlarda çukurluk, ağırlık nedeni ile kollarda uyuşma, boyun ve bel fıtığı gibi önemli rahatsızlıklara dek uzanan sağlık problemlerini doğması olasıdır.

Sosyal hayat içerisinde kişinin iri göğüslerini saklama, uygun bedende giysi bulamamak, bol, uyumsuz giysiler giymek zorunda kalmak, büyük sutyenler kullanmak kişinin mutsuz olmasında büyük rol oynar. Ayrıca bireylerin içe kapanma, sosyal hayata karışamama gibi psikolojik olarak sorunlar yaşadığı bilinen ortak sorunlardan bazıları olarak sıralanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

 

Meme küçültme ameliyatı hakkında en çok sorulan ve merak edilen konulardan biri şüphesiz ki iz kalır mı konusu oluyor. Sağlık ameliyatları ve estetik operasyonların bütününde iz kalması söz konusu olmaktadır. Bilindiği üzere meme küçültme operasyonu estetik bir ameliyattır ve bu ameliyatta da iz kalması durumu vardır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki göğüs küçültme operasyonunda izin yeri ve izin şekli, ameliyatta tercih edilen tekniğe bağlıdır. Bu uygulanan yönteme göre meme başının aşağı bölgesinde ya da meme başı etrafında çeşitli şekillerde izler olabilmektir.

Göğüs başı halkası ve göğüs başında olabilecek izler, göğüs alanında renk değişimine denk geldiğinden dolayı belli olmamaktadır. Uygulanan yönteme göre göğüs başından aşağı doğru bir iz kalabilir. Bu ise ince bir çizgi şeklinde olabilmektedir. Göğsün alt bölümünde yer alan iz karşıdan bakıldığı zaman görülmez ama gerçekte var olduğundan söz edilebilir.

Bu ameliyat hem estetik hem de sağlık için yapılan bir operasyondur. Meme şeklinin estetik duruşu önemli olmasından dolayı cerrahlar tarafından yapılır. Cerrahlar meme küçültme operasyonu gerçekleştirirken göğsün estetik duruşuna önem verirler. Aynı zamanda göğüs başlarının kalkık olmasını mümkün kılarlar.

Tıpta kullanılan teknolojik malzemelerin gelişmesi ve bu malzemelerin kaliteli olması gibi durumlar günümüzde ameliyat izlerinin belirgin olmasını önlemektedir. Son dönemlerde yapılan göğüs küçültme ameliyatlarında izler yok denecek kadar az şekilde belirgindir.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman Normal Hayatıma Geri Dönerim?

 

Meme küçültme ameliyatı anestezi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle ameliyattan bir ila üç güne kadar kendinizi yorgun ve uykulu hissetmeniz normaldir. Operasyondan sonra eve varınca dikişleri ve kesileri korumak amacıyla steril pansumana dikkat edecek ve sporcu sütyeni kullanacaksınız. Uygulama sonrasında ödem ve şişlik olmaması adına dikkatli olmanız ve yeterince dinlenmeniz gerekir.

Operasyondan 5-14 gün sonra küçük mesafelerde yürümeye devam etmeniz mümkündür. Bu aşamada vücudunuz iyileşmeye başlar. İkinci haftanın sonunda dikişlerin uç kısımları alınır. Yara izlerinin iyileşmesine destek olmak amacıyla bu süreçte jel tedavi ve silikon kaplama gibi uygulamalar yapılır.

Ameliyattan sonraki 2-4 hafta arasında çeşitli hareketlere başlayabilir ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Bu noktada kesileriniz iyileşmeye başlar. Yine de bu dönemde de sporcu sütyeni kullanmaya devam etmelisiniz. Tam bir aylık süre tamamlanınca artık normal yaşamınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Balenli sütyen kullanımına da başlayabilirsiniz. Yüzüstü ve yan yatarken de kendinizi rahat hissetmeniz mümkün olabilecektir.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

 

Meme küçültme ameliyatı öncesinde şunlara dikkat etmeniz gerek:

_ Kan inceltici ilaçlar kullanmamanız çok önemli.

_ Doktorunuza, operasyon gününde hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini sormayı unutmayın.

_Sigara kullanmayın.

_Yeme ve içme konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

_Önden düğmeli rahat kıyafetler giyin.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bu hususlara dikkat etmenizde fayda var:

_Cerrahın size söylediği süre boyunca sporcu sütyeni kullanmaya özen gösterin.

_İyice dinlenin.

_ Ağır kaldırmayın ve ani hareketler yapmaktan kaçının.

_ Sigara kullanmanız, iyileşmeyi yavaşlatacaktır.

_Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanın.

_Öz bakım konusunda size verilen talimatlara uyduğunuzdan emin olun.

_ Ameliyat sonrası ilk bir aylık dönemde kollarınızı zorlamamaya dikkat etmeniz lazım.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık