MEME DİKLEŞTİRME

 

Meme Dikleştirme, bazı nedenlerden elastikiyetini ve hacmini kaybetmiş sarkık göğüslerin dikilmesi ve sıkılaştırılmasına denir. Sarkan memelerin boyutuna göre implant ile meme büyütme de yapılabilir.

Göğüste sarkma veya sarkma nedenleri;

  • Hamilelik ve emzirme, aşırı gerilmiş cilt, süt üretiminden sonra kendi kendine geri çekilemez,
  • Kilo kaybı, göğüslerde yağ dokusu kaybı,
  • Yaşlanma süreci cilt elastikiyetinin kaybı,
  • Büyük, ağır göğüslerin uzun süreli etkisi cilt dokusunun aşırı gerilmesine neden olabilir. Teknik olarak mastopeksi olarak da adlandırılan meme dikleştirme, memenin şeklini optimize eden plastik-estetik cerrahi bir işlemdir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Meme dikleştirme veya diğer ismi ile mastopeksi, göğüsleri dikleştirmek için yapılan estetik bir ameliyat türüdür. Estetik meme cerrahisi ayaktan cerrahi kliniğinde ya da hastanede yapılabilir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında genel anestezi uygulanır. Bu, ağrısız bir şekilde işlem geçirmenize olanak tanır. Profesyonelin kararına göre bir ilaç ve ağrıyı engellemek için göğüslerinizin etrafındaki bölgeyi uyuşturmak adına lokal anestezi de uygulanabilir. Yine bu durumda uyanık kalırsınız ancak acıyı hissetmezsiniz.

Cerrah, göğüslere 1 ila 3 cerrahi kesi uygulayacaktır. Bu işlem sayesinde fazla deri ve bazen meme dokusu çıkarılır. Meme başı tekrardan konumlandırılır. Meme dikleştirme ameliyatı ile bazı durumlarda göğüslerin boyutu artabilir. Bu tamamen hastaya bağlı bir durumdur.

Meme dikleştirme operasyonu, hastanın kararı doğrultusunda uygulanır. Sağlık gereksinimleri nedeniyle değil, hastanın tercihine bağlı bir operasyondur. Kadınlar sarkık göğüslerinin daha iyi görünmesini sağlamak adına bu işlemi tercih ederler. Hamilelik, emzirme ve normal yaşlanma gibi nedenler göğüslerin kötü görünmesine yol açabilir. Bunu önlemek maksadıyla meme dikleştirme tercih edilebilir.

Kilo verdiyseniz ya da emzirmeden dolayı göğüslerde sarkıklık oluşabilir. Bu durum göğüslerin iyi durmamasına neden olabilir. Bunları önlemek adına göğüs dikleştirme ameliyatı için bir cerrahla görüşebilirsiniz. Bu noktada işinde uzman ve deneyimli bir cerrahtan destek almanız en doğrusu olacaktır.

 

Ameliyat Sonrası Emzirme Güvenli Midir?

 

Meme dikleştirme ameliyatı kadınlar arasında oldukça yaygın bir işlemdir. Göğüslerinin daha iyi görünmesini isteyen kadınlar göğüs dikleştirme operasyonu tercih ederler. Meme estetiği olarak da bilinen bu uygulama, daha dik ve ideal görünen göğüslere sahip olmanıza yardımcıdır. Peki, ameliyat sonrasında emzirme güvenli midir? Birçok kadın, göğüs dikleştirme ameliyatından sonra emzirme eyleminin güvenli olup olmadığını merak ediyor.

Hatta çoğu kadın, meme estetiği işlemlerini emzirme sürecinde problem yaşanabilecek olması nedeniyle erteliyor. Fakat alanında profesyonel olan bir cerrah, nitelikli bir ameliyat planlaması gerçekleştirecektir. Ameliyat sürecinin doğru bir biçimde tamamlanması emzirme konusundaki riskleri de ortadan kaldıracaktır.

Göğüs dokusu içinde yer alan ve süt bezlerinde üretilen sütün göğüs ucuna aktarılmasında işlev gören süt kanallarına doğal göğüs dikleştirme ameliyatı ile herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Bu nedenle süt kanallarının zarar görmesi söz konusu değildir. Sonuç olarak göğüs dikleştirme ameliyatı olan kadınların emzirme hususunda bir problem yaşamaları mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

 

Meme dikleştirme ameliyatı, diğer kesi barındıran bütün operasyonlarda olduğu gibi iz bırakabilmektedir. Ancak izin görünümü tamamen kişiye bağlıdır. İyileşme aşaması devam ederken, dikiş izlerinin zamanla ortadan kaybolduğunu fark edeceksiniz. İdeal bakım uygulamaları sayesinde zamanla bu izlerin solmaya ve teninizin pürüzsüz bir hal almaya başladığını görebilirsiniz.

Her şeyden evvel uygulama öncesinde sigara kullanmamak, işlem sonrasında görülebilecek skar dokusu oluşma ihtimalini azaltma hususunda son derece önem arz eder. Göğüs dikleştirme operasyonu sonrasında birey, kesi alanlarını mutlaka temiz tutmalı, kompresyon kıyafetleri giymeli ve cerrahın verdiği talimatlara harfiyen uymalıdır. Bu talimatlara uyulması ise iyileşme sürecinin daha doğru ve kolay şekilde geçmesini mümkün kılacaktır. Aynı zamanda görünür izlerin hafiflemesi de bu sayede mümkün olacaktır.

Bunlara ek olarak bireyler direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaları halinde yara izlerinin daha belirgin olması söz konusu olabilir. Birey her gün güneş koruyucu ürün kullanmaya mutlaka dikkat etmelidir. Kesiler tam anlamıyla iyileştikten hemen sonra güneş koruyucu ürünlerin kullanımına başlanabilir. İyileşme süreci bitene dek güneşe maruz kalınmaması, ameliyat izleri açısından önemlidir. Uygulamadan sonra birey direkt olarak güneşe maruz kalmasa dahi kıyafetlerin üzerinden UV ışınları kesileri etkileyebilir. Bu nedenle de bir süre güneşten korunmak çok mühimdir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman Normal Hayatıma Geri Dönerim?

 

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında en çok merak edilen konulardan biri de ne zaman normal hayata dönülebileceği konusudur. Meme dikleştirme uygulamasında silikon takılmadıysa operasyonun üçüncü günü aşırı çaba gerektirmeyen işler yapılabilir. Hastalar bu operasyondan sonra genellikle 7-10 günlük bir süre zarfında normal yaşantılarına geri dönebiliyorlar. Fakat spor aktiviteleri gibi uygulamalar yapılacak ise yaklaşık olarak bir buçuk aylık bir sürenin tamamlanması beklenmelidir.

Meme protezi ile meme dikleştirme uygulamasının yapılması halinde ise operasyonun beşinci gününden itibaren çok yorucu olmayan ve fazla fiziksel çaba gerektirmeyen işlere başlamak mümkün olmaktadır. Bununla beraber, beden gücü gerektiren işlerde ise ameliyattan en az on gün geçmesi gerekmektedir. On gün sonrasında işe başlamak hastanın sağlığı açısından en doğrusu olacaktır. Göğüs dikleştirme ameliyatından sonraki ikinci aydan itibaren de solaryum, sauna ve buhar banyosu gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir. Fakat tüm bu süreler tamamen hastaya göre de değişebilmektedir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

 

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde şunlara dikkat etmenizde fayda var:

_Kan inceltici ilaçları almayı bırakmanız istenebilir.

_Cerrahınıza ameliyat gününde hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini danışın.

_Sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyim. Sigara, yavaş iyileşmenize neden olabilir.

_ Ameliyat günü yeme içme hakkında doktorunuza danışın.

_Önden düğmeli ve fermuarlı bol giysiler tercih edin.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

_Ameliyat sonrasında dikkatli olmalı ve sizi yoracak aktivitelerden kaçınmalısınız.

_Dinlenmeli ve ayrıca iyileşmek için vücudunuza süre tanımalısınız.

_Ameliyattan sonra bir süre sigara ve alkol kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde iyileşme süreniz uzayabilir.

_Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız.

_Yaklaşık bir buçuk ay kadar sporcu sütyeni veya doktorunuzun önerdiği sütyenlerden kullanmalısınız.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık