KEPÇE KULAK AMELİYATI (OTOPLASTİ)

 

Tamamen doğumdan kaynaklanan bir sorun olan kepçe kulaklılık, genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kulak kepçesi yani aurikulanın yeniden şekillendirilip daha doğal ve estetik hale getirilebilir.

Kepçe kulağa neden olan problemlerden bazıları şunlardır:

 • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının oldukça geniş olması
 • Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması
 • Kulağın üst kısmında yer edinen kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin ütülenmiş şeklinde dümdüz bir yapıya sahip olması.

Kulak yapısına, cerrahın tekniği ve tercihine bakılırsa kulağın önünde ya da arka kısmında cerrahi işlem yapılabilir. Sorunun ana sebebine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak genel olarak kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi bir şekil verilir ve kulak geriye doğru tekrar konumlandırılır. Ameliyat sonunda kulağa 1-2 hafta arası bir süre ile özel bantlar takılır ve daha sonra bu bantlar çıkarılır. Ameliyat sırasında uygulanan kesiler genel olarak kulak gerisinde kalır ve böylece olası işitme sorunlarına yol açabilecek herhangi bir iz oluşmaz. Otoplasti kulaklara ve yüze orantı kazandırırken doğal bir görünüm amaçlar. Kepçe kulak estetiği yaptıran kişiler operasyon sonrası estetik bir görünüme kavuşmakta ve sosyal yaşamları aktif hale gelmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

 

Geçmiş zamanlarda kişileri ömür boyu rahatsız eden kepçe kulaklılık sorunu, günümüzde basit yöntemler ile kolaylıkla çözülebilen bir sorun haline gelmiştir. Özellikle okul çağındaki çocukların kabusu haline gelen kepçe kulaklar, doğru zamanda ve doğru teknikler kullanılarak mutlaka tedavi edilmelidir. Ciddi riskler taşımayan, basit bir estetik cerrahi operasyonu olan kepçe kulak ameliyatı, alanında uzman bir plastik cerrah tarafından hastane koşullarında yapılması gereken bir ameliyattır. Hastanın yaşı da göz önünde bulundurularak cerrahın önerisi doğrultusunda lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır. Kulaktaki sorunun seviyesine göre değişmekle birlikte genellikle 45-90 dakikaklık bir süreçte tamamlanan ameliyat, hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak yapısına, cerrahın tekniği ve tercihine göre kulağın önünde veya arka kısmında operasyon yapılabilir. Sorunun temel nedenine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak genellikle kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir ve kulak geriye doğru yeniden konumlandırılır. Ameliyat sonunda kulağa 1-2 hafta süre ile özel bantlar takılır ve daha sonrasında çıkarılır. Ameliyat esnasında uygulanan kesiler genel olarak kulak arkasında kalır ve estetik soruna yol açabilecek herhangi bir iz oluşmaz. Ameliyat iyileşme sürecinde veya iyileştikten sonra kesinlikle duymayı etkilemez ve kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatında iyileşme süreci maksimum 1-2 hafta  sürer. Bu sürecin sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkar ve kişi doğal ve olması gerektiği gibi görünen kulaklara sahip olur.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süresi

 

Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de iyileşme sürecidir. Özellikle bu ameliyatı yaptırdığının bilinmesini istemeyen ve bu süreçte normal yaşantısına devam etmek isteyen kişiler için bu ameliyat herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatında kısa süren operasyonun ardından özellikle de genel anestezi uygulanmamış ise hasta aynı gün taburcu edilir. Operasyonda yapılacak olan kesiler genellikle dikiş gerektirmez ve iyileşme süreci maksimum 1-2 hafta sürer. Ameliyatın üzerinden 1-2 gün geçtikten sonra hastalar duş alabilir, en geç bir hafta sonra yaşamlarına kolaylıkla dönebilirler. Bu süreçte kulakları dış etkilerden korumak, operasyonun başarı oranını artırır. Sürecin sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkar, kişi doğal ve olması gerektiği gibi görünen kulaklara sahip olur. Kulak görünümü istenen şekle gelen kişilerde sürecin sonunda psikolojik açıdan da büyük bir rahatlama ve mutluluk görülür.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

 

Bebeklerde aile veya doktor tarafından kepçe kulaklılığın tespit edilmesi durumunda doktor kontrolünde birtakım elastik bantların birkaç ay süre ile kullanılması ile ileride ameliyat olmayı gerektirmeyecek şekilde sorunun önüne geçmek mümkün olabilir. Bu sürenin kaçırılması veya kepçe kulak sorununun sonradan tespit edilmesi durumunda ameliyatın yapılacağı zamana estetik cerrah tarafından yapılacak olan muayene sonucunda karar verilir. Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlere de uygulanabilmekte olsa da çocukluk döneminde uygulanması çocuğun psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe adım atabilmesi ve öz güven sahibi bir birey olabilmesi açısından daha uygundur. Bu nedenle okul öncesi dönemde yapılması doğru olan ameliyat için en uygun olarak belirtilen yaş aralığı 4-6 yaş civarıdır. Kulak gelişiminin tamamlanmış olduğu bu dönemde kepçe kulak sorunu düzeltilen çocuklar okula başladıkları süreçte arkadaşları tarafından alaya uğramaktan kurtularak daha sağlıklı bir eğitim dönemi geçirecektir.

Eğer sizde de kepçe kulak sorunu var ise bu durumun çok basit bir estetik operasyonla düzeltildiğini ve bu sayede pek çok olası sosyal ve psikolojik sorunu önleyebileceğinizi göz önünde bulundurarak bir sağlık kuruluşuna başvurabilir, estetik cerrahınız tarafından uygun görüldüğü takdirde kepçe kulak ameliyatı olup normal görünümlü kulaklara sahip olabilirsiniz.

Büyük Küpeler Kulak Memesini Sarkıtır

 

Kulaklarla ilgili estetik kaygılar sadece kepçe kulaklı olmakla ilgili değildir. Kadınların uzun yıllar boyunca çok ağır küpeler takmaları sonucu kulak memesinde sarkmalar görülebilir. Bazen de altın, gümüş, titanyum dışındaki maddelerden yapılmış küpeleri takanlarda egzama, alerji ve hatta ciddi enfeksiyonlar oluşabilir. Özellikle de kulak kıkırdağına piercing takılması bu enfeksiyonlara neden olabilir. Bu küpeler kullanılması gerekiyorsa mutlaka gün içinde taktıktan sonra çıkarılmalı ve uzun süre kullanılmamalıdır.

 

Kulak Delikleri Nasıl Küçültülür?

 

Aşırı genişlemiş, kötü görünen kulak delikleri ve yırtıklar dikilerek tedavi edilebilir. Yaklaşık yarım saat ya da biraz daha uzun süren ve lokal anestezi ile yapılan ameliyatla bu sorun da düzeltilebilir. Kulak kıvrımında kalacak şekilde bir ameliyat kesisi açılır. Bazen kulaktan parçalar çıkararak kulak memesi küçültülmeye çalışılır. Kulak memesindeki sarkmalar giderilmeye çalışılırken, izler de gizlenebilir. Operasyondan sonra bir süre antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması gerekebilir. Kulak memesindeki delik tamamen iyileştiğinde, uygun bir yerden yeni bir delik açılabiliyor. Ağır küpe takılmaması öneriliyor.

Kepçe kulak ve kulak memesi ameliyatları kulak estetiğinde en yaygın uygulanan işlemlerdir. Özellikle kepçe kulak, küçükten büyüğe pek çok kişiyi psikolojik olarak rahatsız ediyor. Toplumda sıklıkla karşılaşılan kepçe kulak sorunu günümüzde ileri cerrahi estetik yöntemleriyle giderilebiliyor. Fiziksel görünüm açısından rahatlayan kişi, psikolojik olarak da ‘kepçe kulaklar’dan kurtulduğunu düşünüp kendini iyi hissediyor.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 

Yaş farkı gözetmeksizin kulak kepçesi problemi olan herkese erken yaşlarda ya da ileri yaşlarda da uygulanabilmektedir. Çocukluk çağında, çocuğun psikososyal açıdan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi amacıyla kulak kepçesi ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması önerilmektedir. Buradaki en önemli nokta; kulakların, ameliyat öncesinde gelişimini tamamlamış olmasıdır. Genç hastalar, daha esnek ve işlem yapılması daha kolay olan kulak kıkırdağının avantajına sahiptir. Ayrıca yeni görünümleriyle, çok daha fazla zaman geçirirler. Duygusal anlamda sıkıntı yaşama olanağını da elimine ederler.

Kepçe kulak ameliyatı olanlar genellikle kulak şekli ile ilgili şikayeti olan kişilerdir. Kişinin rahatsızlık duyduğu kulağın kepçe olması ve normalden fazla büyük olması durumlarında bazı teknikler yardımıyla oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

 

Ameliyat kulak arkasından yapılan kesiler ile gerçekleştirilir. Bandaj ve sargılar, prosedürü takiben genellikle birkaç gün boyunca, belirtilen süre içerisinde kullanılmalıdır. Dikişlerin alınması ise yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Bu süre, prosedür sonrasında, hastaların normal aktivitelerine dönmesi için de yeterli görülen süredir. Kulaklara dair olası zararların önlenmesi için, postoperatif bakım ile ilgili ek talimatlar verilecektir.

Kesilere estetik dikiş uygulaması yapıldığından izler ilk aydan sonra hızla belirginliğini kaybeder. Yapılan her kesiden sonra insan biyolojisi gereği iz kalmaktadır ancak estetik kulak ameliyatlarında bu iz kulağın arkasında katlantıya çok yakın olduğundan normal şartlarda herhangi bir şekilde görülmesi mümkün değildir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık, hassasiyet ve ödem söz konusu olsa da bunlar kısa süre içerisinde geçer. Kulağın arkasında mevcut dikiş izleri ilk ayın sonunda büyük ölçüde azalır. İyileşmeye katkı sağlayan kremler yardımıyla genel olarak 6 ay içerisinde yara izi ince bir çizgi halini alır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Ameliyat sonrası ilk 2 gün baş kısmınız kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde yatmanız ödemlerin daha az olmasını sağlayacaktır.
 • Ameliyat sonrası bandajlar açıldıktan sonra banyo yapılmasında problem bulunmamaktadır ancak banyo sonrası kulak arkası ıslak bırakılmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği kremler iz bölgelerine önerilen şekilde kullanılmalıdır. Böylece iz oluşumunun önüne geçilecektir. Bandajlar ilk 3 gün sonunda çıkarılmasına karşın özellikle geceleri kulakların korunması ve uyku sırasında yastığa takılarak açılmaması için ilk 1 hafta geceleri bandajın takılması önemlidir.
 • Ameliyat sırasında yapılan ilk pansuman doktorunuzun öngördüğü zamanda kontrol edilir. Pansuman yeri kontrol edildikten sonra doktorunuzun önerileri doğrultusunda bandaj kullanımına geçilir.
 • Ameliyat sonrası 2 ay boyunca ağır sportif aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu süreç zarfında kulağı zorlayacak bir aktivite olmadıkça yürüyüş ve hafif tempo sportif aktivite yapılabilir.
 • Sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımı doku dolaşım bozukluğuna sebep olabilir, yara iyileşmesini bozucu etkileri sebebiyle enfeksiyon, yara ayrılması, kalın yara izi kalması gibi olumsuz durumların olasılığını arttırır.
 • Kulağı darbelerden korumak gerekmektedir.

 

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık