GÖZ KAPAĞI AMELİYATI (BLEFAROPLASTİ)

 

Yaşlanma, yer çekimi, genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle üst göz kapağı cildinde sarkma ve göz altında torbalanmalar meydana gelir. Bu görüntü yorgun uykusuz ve yaşlı görünüme yol açar. Göz kapağı ameliyatıyla sarkan fazlalık deri alınır torbalanmaya yol açan yağ dokuları çıkarılır.

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağındaki fazla, sarkmış olan derinin eksize edilerek hastaya daha genç ve ferahlamış bir görünüm kazandırma işlemidir.

Hastaya, ihtiyacı doğrultusunda, cilt ile birlikte, cilt altındaki kas (orbikülaris) dokusunun, fıtıklaşmış ve belirginleşmiş orbita yağ dokusunun eksize edilmesi ve hatta sarkmış olan göz yaşı bezinin de eski yerine tespit edilmesi uygulanabilmektedir. Yaklaşık 3_4 gün istirahat sonrası iyileşme 3. Gün itibariyle başlar takriben 20. Günde tam iyileşme sağlanmış kabul edilir. Sonrasında rutin kontrole ihtiyaç yoktur. İşlem 18 yaş itibari ile her yaştan kişiye uygulanabilir. Öncesinde ücretsiz muayene ile kişiye özel planlama yapılır.

ÜST GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

 

Üst göz kapağı estetiği ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı  bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir.Şiş ve düşmüş göz kapakları, üst kapaklarda ağırlık yapan ve özellikle dış kısımlardan sarkarak görme alanını da kapatan fazla cilt dokusu, göz altı torbaları, göz altı çöküklükleri ve morluklar insanlarda görünüm veya estetikten daha fazla probleme neden olmaktadır. Aynı seansta eğer mevcut bir kapak düşüklüğü (ptosis) varsa düzeltilebilir, geçirilmiş bir travma öyküsüne veya daha önceden olunmuş ameliyatlara bağlı kapak deformiteleri varsa tamir edilebilir.

Üst göz kapağı cildinde yaşla oluşan sarkmalar için göz kapağı estetik ameliyatı yani “üst kapak Blefaroplasti” uygulanır. Bu ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve 2 göz kapağı için toplam 45 dakika – 1 saat sürer. Ameliyat sonrası ilk günlerde kapaklarda ödem ve morarmalar izlenebilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Süresi Nedir?

 

Göz kapağı estetiğine karar vermeden önce hastalarımızın göz çevresinde gerekli muayeneleri yapıyoruz ve hastanın alt ve üst göz kapağındaki yağ miktarı, kırışıklık miktarı, göz bölgesinde şişlik muayene ediyoruz. Operasyona karar verilen hastanın göz tansiyonu varsa öncesinde bir göz doktoruna muayene olmasını istemekteyiz. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra operasyonu planlıyoruz.

Üst göz kapağı estetiği 30 dakika-1 saat arasında sürmektedir. Bu ameliyatta hem üst göz kapağındaki cilt fazlalığı hem de yağ fazlalığı alınmaktadır. İşlem local anestezi altında yapılmaktadır. Alt göz kapağı ameliyatında yağ fazlalığı göz içinden (transkonjuntival yaklaşım) alınarak, alt göz kapağında çekinti komplikasyon oranı azaltılmaktadır. Cilt fazlası var ise kirpiklerin 1 mm altından yapılan kesi ile fazla cilt dokusu alt göz kapağından uzaklaştırılmaktadır. Bu işlem genel anestezi altında olmaktadır. Ameliyat sonrası buz uygulaması önemlidir. 36-48 saat buz tatbiki, göz çevresinde oluşan morluğu minimalize eder.

Üst göz kapağı ameliyatı sonrası 3-4 günde sosyal hayata dönülebilir. Alt göz kapağı ameliyatı sonrası gün sayısı 1 haftayı bulmaktadır.

Hastalarımız dördüncü günden sonra banyo yapılabilir, beşinci gün araç kullanmaya başlanabilir ve eğer lens kullanılıyorsa da bir hafta sonra lensler kullanılmaya başlanabilir. Kısacası çok da uzun sayılmayan bir süreçte, daha dinamik bakışlara kavuşmanızı sağlayabiliyoruz. Sadece bir kez yaşama şansına sahip olduğunuz bu yaşamı güzelleştirmek için zaman kaybetmeyin, hemen harekete geçin!

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

 

Bazı kişilerde baygın ya da uykulu bakışlar görülmektedir bunun sebebi pitozis adı verilen göz kapağı düşüklüğüdür. Göz kapağı sarkması adı da verilmektedir. Göz kapağı düşüklüğünün sebebi kas tabakasının bozulması olmaktadır. Sağlıklı olan kişilerin göz kapakları gözün renkli olan kısmını 1-1,5 mm kadar kapatmaktadır. 1-1,5 mm oranından daha fazla gözü kapatması göz kapağı düşüklüğü olarak adlandırılmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü için birçok sebep bulunmak ile birlikte kas tabakasının bozulması bunlardan bir tanesidir. Farklı sebepler ile oluşan kapak düşüklüğü için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Çocukluk döneminde görülen göz kapağı düşüklükleri değişmemektedir ve zaman içerisinde kişiyi rahatsız edebilir. Bazı durumlarda göz kapağı düşüklüğü ile görmede sıkıntı yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda tedavi kaçınılmazdır. Tedavi için erken davranılmalıdır, geç kalınması halinde göz tembelliği ortaya çıkabilir. Göz kapağı düşüklüğü doğuştan olabilir ya da sonradan gelişebilir. Doğuştan kaynaklanan göz kapağı düşüklüğü (pitozis), göz kapağını kaldırmaya yarayan kasın gelişmemesi nedeniyle kaynaklanmaktadır. Sonradan görülen pitozis ise göz kapağını kaldıran kasın incelmesi sebebi ile oluşmaktadır.

ALT GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

 

Bakışlarımızın, zamanın etkilerini ortaya koyduğu bir yüz ifadesiyle kişinin yaşlı ve yorgun görünmesi kaçınılmaz olacaktır. Yüzümüzde en dikkat çeken yer olan göz bölgesi, aynı zamanda yüzdeki en hassas ve ince yapıya sahip alandır, bu bakımdan aynaya baktığımız zaman yaşlanmanın etkilerini bakışlarımızda fark etmemiz kolay olacaktır.

Alt göz kapağı estetik ameliyatı “transkonjonktival” teknikle kapağın iç kısmından cilt kesisi olmadan yapılmaktadır. Ameliyatla gevşemiş bağ dokuları onarılır ve torbalanmaya neden olan yağ yastıkları yeniden şekillendirilerek sabitlenir.

Alt göz kapağında oluşan yaşlanma, yanak bölgesindeki yaşlanmayla doğrudan bağlantılı olarak meydana geldiği için, yanak dokusunun yukarı alınmasını da gerektiren müdahaleler gerçekleştirilebilmektedir. Genellikle 40 yaş ve sonrası, yanak dokusunda da aşağı doğru bir yer değiştirme meydana geldiği için, endoskopik cerrahi ile yanak dokusunun yukarı alınması gerekmektedir. Ameliyatın planlamasına göre yaklaşık 2 ile 4 saat arasında tamamlanır. Alt göz kapağının hemen altıdan yapılan kesi ile deri ve kas dokusu birlikte yukarı kaldırılır. Göz altı yağ dokusu çok fazla olmadığı hallerde yağ dokusuna müdahale edilmez, bu yağ dokusu göz çukurunda oluşacak çöküntünün dolmasını sağlayacaktır.

Alt Göz Kapağı Estetiği İyileşme Süreci

 

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında kirpiklerinizin alt kısmında yumuşak ve sizi rahatsız etmeyen çok ince dikişler bulunur. Bu dikişler 5 gün sonra alınabilir veya kendiliğinden erimesi beklenebilir. Göz kapağı estetiği ameliyatında ödem ve morluklar üst göz kapağı estetiği ameliyatına göre biraz daha fazladır. Ancak tüm ödem ve morluklar 10 gün içerisinde kaybolur.

 

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı Bir Çözüm Mü?

 

Gözaltı torbalarının alınması mevcut durumu düzeltir ; uyku düzeni, sigara kullanımı bu ameliyatın verimini düşüren faktörlerdir. Gözaltı torbaları alındıktan sonra yaşlanma süreci ile cildiniz tekrar gevşeyebilir ve bir miktar torbalanma oluşabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İz Kalıyor Mu?

 

Gözaltı torbalarının alımı için kirpikli bölgeden işlem uygulanırsa, o bölgede çok fazla olmayan bir iz kalır. Bu iz, 6-12 aylık dönemde azalmaya başlar ve cilt rengine döner.

Gözaltı torbalarının alımı için kullanılan diğer yöntem; göz kapağının içinden girilir ve böyle bir durumda dışarıdan iz kalmaz. Ancak bu teknik, cilt fazlalığı olmayan kişilere uygulanır ve buna da hekiminiz muayene ettikten sonra karar verir.

 

Yapılan işlem kaç yıl kalır?

 

Yaş, cildin yapısı, yaşam biçimine (uykusuz kalma, sigara ve alkol tüketimi, kilo alımı) göre değişen sürelerde yeni görünüşünüzü koruyabilirsiniz. Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymanız en sağlıklı sonucu yakalamanızı sağlayacaktır.

Güzel bakışlar için bizimle iletişime

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık