GAMZE ESTETİĞİ

 

Gamze, genelde yüz kısmında burun yanına doğru doğuştan meydana gelen çukur olarak tanımlanmaktadır. Gamze estetiği, güzel görünmek için kişilerin son günlerde epey ilgisini çeken estetik şeklinde de kabul edilmektedir. Yanaklarda hoş görüntü yakalanması için önemli olgu olarak kabul edilen gamzeler; herhangi bir yaş sınırlaması olmaması ve kişinin 18 yaşına ulaşması halinde ameliyat ile gamze estetiği yapılabilir. Gülme esnasında oluşan belirgin gamzeler kadınlara her zaman ciddi bir çekicilik katmıştır. Eskiden gamzeler sadece ya doğuştan var olurdu ya da hayat boyu olmazdı. Sonradan gamzeli olmak mümkün olan bir şey değildi. Günümüzde ise plastik cerrahinin güzelliklerinden biri olan gamze estetiği ile sonradan da rahatlıkla güzel gamzeli gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Gamze Nasıl Oluşur?

 

Yanaktaki gamze gülme esnasında kasın mukozaya doğru çekilmesi ile veya bu bölgedeki yağ dokusunun eksikliği ile oluşur. Ayrıca zigamaticus adı verilen kasın doğuştan anomalisi de gamze oluşumunun en sık rastlanan sebeplerindendir. Doğuştan var olabilen bu fiziksel güzellik günümüzde ayrıca çeşitli işlemler sonucunda sonradan da yapılabilir. Gamze estetiği ameliyatı ile sizler de tıpkı doğuştan gamzeniz var gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Gamze estetiği daha estetik bir gülüş ve daha çekici bir gülüş elde etmek amaçlı yanak iç tarafından girilerek kas veya yağ dokuya müdahale edilerek gamze oluşturulmasıdır. Oldukça kolay gerçekleştirilen bu işlem sayesinde yanaklarınızda veya farklı bölgelerde gamze elde edebilirsiniz. Gamze estetiği operasyonu sadece yanak bölgesine değil ayrıca kalçanın üst kısmına da yaptırılabilmektedir.

Yanaklarda Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Gamze estetiği nasıl yapıldığına dair öncelikle şöyle kısa bir açıklama yapmak mümkün: Ağzın iç bölgesinden bir parça çıkarılır ve bölgede bir çukurluk oluşturulur. İşlemin ardından bölgeye dikiş atılır. Bu yöntemde bişektomi denmektedir. Aynı zamanda operasyonu sonrasında hem elmacık kemikleri, hem de jawline hattı daha belirgin bir hale gelir.

Gamze estetiği ya da Dimpleplasty işleminde daha yaygın olarak kullanılan yöntem yanağın iç tarafından girilerek buradaki kas ve yağ dokusuna müdahale etmektir. Hasta lokal anestezi altına alındıktan sonra operasyon süreci başlar. Bu cerrahi işlem sırasında gülme kası ağız içindeki mukozaya dikilir ya da gerekli olduğu durumlarda söz konusu bölgeden küçük bir yağ ya da kas dokusu çıkarılabilir. İşlem genellikle 15 dakika sürmekle birlikte, daha belirgin gamzelerin istendiği durumlarda 1 saate kadar çıkabilir.Bu süreçte doktordan tarafından hastaya yumuşak besinler tüketmesi tavsiye edilir. Hastanın durumuna da bağlı olarak operasyonun yapıldığı bölgede geçici morluklar oluşabilir. Aynı zamanda ilk birkaç gün bölgesel ağrı da meydana gelebilir.

Gamze Estetiği Çeşitleri

 

Gamze estetiği iki farklı şekilde uygulanmakla birlikte bu durum tamamen hastanın isteklerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Bilindiği üzere insan vücudunda genellikle doğuştan oluşan iki farklı gamze bulunur ve bunlardan birisi yüz ile çene kısmında iken diğeri de Venüs gamzesi yani bel kısmında oluşan çukurluk şeklinde tanımlanabilir. Plastik cerrahınız tarafından yapılan incelemeler sonrasında erkekler ve kadınlar için yüz ile bel kısmında gamze oluşturulabilmektedir. Yüz gamzesi hemen hemen her birey tarafından sahip olmak istenilirken, Venüs, yani bel gamzesi estetiği genellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Venüs Gamzesi Nedir?

 

İnsan vücudu incelendiğinde özellikle bazı noktalarda yer alan detaylar beraberinde güzel bir görünüm oluşturulmasını da sağlamaktadır. Vücudumuzdaki en hoş ayrıntılardan birisi de her insanda bulunmamakla birlikte farklı bir estetik görünüm kazandıran Venüs gamzesidir. Popo ile bel arasında yer alan kısımda oluşan ve estetik açıdan vücuda oldukça güzel bir görünüm katan Venüs gamzesi, bu bölgede bulunan çukurlar şeklinde de tanımlanabilir. Özellikle ünlüler, modeller ya da ince ayrıntılara sahip olmak isteyen bireyler tarafından Venüs gamzesi oluşturulması talep edilmektedir.

Yanak Gamzesi Operasyonu Sonrası

 

Gamze estetiği ameliyatı sonrasına dair merak edilenleri kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Ameliyat sonrasında hafif şişlik ve morluk olabilir
  • Ödem ile morluk tamamen geçicidir ve kısa bir süre sonrasında kendiliğinden ortadan kalkar
  • Operasyonun ardından bu bölgeye darbe almamaya özen gösterilmelidir
  • Hijyen koşullarına dikkat edilmesi, enfeksiyon riski nedeniyle önem taşıyor
  • Birkaç gün hafif düzeyde ağrı hissedilebilir
  • Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar, bu ağrının kontrol altına alınmasını sağlar
  • Hastanın operasyon gününde yumuşak gıdalar tüketmesi önerilir

Ödem ve morluğun ortadan kalkması, dikişlerin erimesi sonrasında gamze net bir şekilde görülebilir

 

Gamze Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

İnsanlar zamanla değişip bulundukları görüntülerinden rahatsızlık duyarlar ve daha güzel bir şekilde görünmek için çeşitli ameliyatlarla kendilerinde değişiklik yaparlar. İşte bu nedenle sizlere bahsedilmesi gereken gamze estetiği ameliyatından bahsetmek istiyorum. Gamzesi olan insanları her zaman daha sevimli ve çekici buluruz. İşte çekici ve sevimli görünmek isteyen insanlar gamze estetiği konusunda çeşitli araştırmalar yaparak kendilerine bu güzelliği katarlar. Gamze estetiği çeşitli uzmanlar tarafından kısa bir sürede yapılan bir işlemdir.
Ancak estetikten hemen sonra hepimizin de tahmin edeceği üzerine dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Gamze estetiği sonrasında her ameliyatta olduğu gibi çeşitli yaralar ve kanamalar oluşabilir. Estetik sonrasında estetik olan kişinin işlemi uyguladığı yeri temiz tutması onun için kaçınılmaz bir iyilik olacaktır. Aksi taktirde gamze estetiği sonrası enfeksiyonlar olabilir kişi sancılı bir şekilde bu dönemi atlatabilir. Ameliyat sonrasında ağrı çok hafif olur ve çeşitli şişlikler olur. Bu nedenle kişinin bu durumu en hafif şekilde atlatması için gamze estetiği yaptırdığı yerin en dikkatli ve hasar almayacak şekilde korunması gerekir. Gamze estetiği 18 yaşından büyük herkese uygulanan bir ameliyattır.
Gamze estetiği öncesinde doktor tercihi çok önemlidir. Estetik sonrasında herhangi bir yara ve şişme sonrasında başvuracağımız ilk yer bize işlemi uygulayan hekim olacağı için bu konuda da dikkat edilmesi gerekir. Estetik öncesinde bazı doktorlar yağ miktarını çok doğru ayarlayamamakta ve istenmeyen görüntüler ortaya çıkmaktadır. İstenmeyen görüntülere engel olmak içinde doktor tercihi oldukça önemlidir.

Estetik sonrasında çeşitli zararlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun için yeme içme konusunda da dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda her olumsuz bir sonuç sonrası doktor ile irtibata geçilmeli ve gerekli ilaç tedavisi yapılmalıdır. Gamze sonrasında gamze istenildiği gibi durmuyorsa gamze yeniden doktora başvurulup alınabilir. Ancak alındıktan sonra yara yeniden açılacağı için alım sonrasında yanağa yaptırılan bir gamze için yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gerektiği gibi bel gamzesi, Venüs gamzesi gibi bunların sonucunda da aynı şekilde yukarıda bahsedildiği gibi aynı huşulara dikkat edilmelidir.

Gamze estetiği hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu talep etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık