BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

 

Burun şekli ya da içerisinde yer alan kıkırdak ve kemik yapılarında değişiklikler yapılması için uygulanan plastik cerrahi operasyona burun estetiği adı veriliyor. Aynı zamanda Rinoplasti ve Nazoplasti gibi farklı tıbbı isimler ile isimlendirilen burun estetiği günümüzde estetik operasyonlar arasında çok sık tercih ediliyor. Doğum sırasında veya daha sonrasında travma benzeri durumlara bağlı olarak meydana gelen burun şekil bozukluklarını giderilmesi için en güvenli yöntem burun estetiği ameliyatıdır. Burunda meydana gelen şekil bozukluğu bazen estetik bozukluk meydana getirse de bazı kişilerde solunum bozukluğu gibi sorunlara neden olduğu için yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Burunda şekil bozukluğunu gidermek ve kişinin hem hayat kalitesini artırmak hem de burundaki görsel bozuklukları gidermek için yapılan bir estetik operasyonudur. Burun estetiğinde gerekli durumlarda burun kemiğini kıkırdak dokusunu deri tabakasını ya da her üçü de birlikte değiştirilebilir. Burun estetiği operasyonu yapılırken kişinin yüzünün özellikleri burundaki cildi ve kişinin burnun ile ilgili şikayetleri göz önünde bulundurulur. Büyük ameliyatların her zaman bir riski vardır. Kanama, enfeksiyon ve anestezinin verdiği olumsuz etki bunlardan bazılardır. Burun estetiğine özgü bazı risklerde mevcuttur. Bunlar ameliyat sonrası nefes alıp vermede zorluk, burun ve çevresinde kalıcı uyuşukluk renk değişimi, ağrı kalıcı yara izi, şişlik, burnun eşit görünmemesi septum perforasyonu ve ek cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyuran olumsuzluklar oluşabilir. Burun estetiği düşünen hastalar bu riskler ameliyat öncesi doktor tarafından aktarılır. Bu aşamada hastanın tıbbı geçmişi de göz önünde bulundurulur. Hastanın karar vermesi durumunda doktor tarih verir. Kan tahlili ve bütün laboratuvar testleri yapılarak hasta detaylı bir şekilde fiziksel muayeneden geçer. Aslında burun estetiği ameliyatının sıralı bir dizi aşaması yoktur. Her ameliyatta olduğu gibi Rinoplasti’nin de hastanın isteğine göre kişiselleştirebilir ya da ihtiyaca göre şekillendirilebilir. Operasyon sedasyonlu lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir. Rinoplasti burun cerrahı tarafından burun içi ya da burnun hemen altında bulunan iki burun deliğini arasında açılan küçük bir kesikten yapılır. Burun kıkırdağı ya da burun formunu değiştirmek ya da neler yapılması ne eklentiler uygulanması gerektiği kişini burun yapısına ve mevcut duruma göre cerrah tarafından değiştirilebilir.,

 

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Hangi Teknik ve Yöntem ile Yapılır?

 

Burun estetiği olacak olanların en çok üzerinde durduğu konulardan birisidir. Günümüzde burun estetiği ameliyatı iki farklı yöntem ile yapılıyor. Bunlar açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak isimlendiriliyor. Ameliyatınız hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, bunların her ikisi de endikasyon olmalıdır.

Tıpta endikasyon hastanın hastalığına ve bu hastalığın tanımına müdahale için gerekli izlenecek tedavi yöntemi, olarak tanımlanıyor. Bunun için burun estetiği ameliyatında seçilecek olan yöntemin önemli bir nedeni olmalıdır. Hastanın hepsine tek bir yöntem uygulamak doğru olmaz. Bunun yerine hastaya en uygun yöntemi seçmek gerekir.

Kapalı burun estetiği ameliyatı direkt olarak burun delikleri neden yapılır. Açık burun estetiği ameliyatında ise her iki burun deliğinin arasında burun insizyonu yapılır ve burun iskeleti görünür hale gelinceye kadar burun derisi çıkartılır, bu teknik ile burun içindeki tüm kesikler yapılır. Burun ucunda herhangi bir kesik izin olmaz. Bu teknik arka tarafında ya da ucunda bulunan sorunları düzeltmek için yapılır. Çok karmakarışık bir teknik olan kapalı Rinoplasti’de burnun uç kısmındaki kıkırdak daha az travmatize olacağı için ameliyat sonrası oluşan şişlik ve ödeme çok hızlı bir şekilde iyileşir.

Açık Rinoplasti ise septum infeksiyonunun ve nazal revizyonun çok sık nedenidir. Kapalı Rinoplasti’den biraz daha hafiftir. Çünkü bu teknikte burun derisinin ucu çıkartılıp kıkırdak görünen kadar işlem yapılır. Açık Rinoplasti’de kıkırdak fazla yaralanır. Şişlik ve ödem uzun süre geçmeyebilir.

 

Burun Estetik Ameliyatı (Rinoplasti) Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

 

Başarılı bir sonuç elde etmek için bu konunun üzerinde önemle durulmalıdır. Bu konuyu maddeler halinde açıklamak gerekirse;

_İlaç kullanımı ve hastalıklar; Burun estetiği ameliyatı olanlar herhangi bir ilaç kullanıyor ya da mevcut bir rahatsızlığı varsa burun estetiği cerrahi ile paylaşmalıdır.

_ İlaçları kullanımı burun estetiği ameliyatını işleminde olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca ameliyat öncesi hasta girip nezle, idrar yolu enfeksiyonu benzeri bir rahatsızlık geçirmişse mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir.

_Aç kalma süresi; ameliyat öncesi ya da sonrasında bulantı kusma ve buna bağlı olarak gelişen komplikasyonları önlemek için hasta ameliyat saatinden 8-12 saat öncesinde katı ve sıvı gıdaları almayı bırakmalıdır.

_ Kadınlarda doğum kontrol hapları; bacaklarda kanın pıhtılaşma riskini oluşturacağı için ameliyat tarihinden yaklaşık bir ay önce doğum kontrol haplarını kullanımı kesilmelidir.

_Fazla kilolar sigara tüketimi kan dolaşımını ve yaraların iyileşme sürecinde olumsuz etki yaratabilir.

_Düzenli kullanılması gereken şeker, tiroid ve kalp hapları hakkında doktora bilgi verilmelidir

_Vitaminler, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay benzeri ürünler ameliyat öncesinde ve sonrasında ciddi kanamalara neden olduğu için bunların alımı 15 gün öncesinden bırakılmalıdır.

 

 Burun Estetik Ameliyatı (Rinoplasti) Ameliyatı sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

 

Ameliyat sonrasında herhangi bir sorun yaşamamak adına çok önemlidir. Bu konuda uzman doktor hastayı bilgilendirecektir.

_Hasta pansumanlarını zamanında yaptırılmalıdır.

_ Ameliyat sonrasında 4 saat sonra sıvı 8 saat sonra da katı besin alımına azar azar başlayabilir.

_ Mutlaka yüksek pozisyonda yatmalıdır.

_ Bu ameliyat sonrasında yeterli sıvı alımı çok önemlidir.

_ Burun içine yerleştiren tampondan dolayı hasta ağızdan nefes alıp vereceği için ağız kuruluğuna karşı bol bol su içmelidir.

_l 2 hafta boyunca ıkınma eğilme gibi zorlayıcı hareketler ve ağır kondisyon gerektiren spor ve egzersizler yapmalı.

_ Hasta iki hafta boyunca diş fırçalanmamalı.

_Uzun bir süre havuz, sauna, hamam ve buhar banyosu yapmalıdır.

Burun Estetiğinde Yaş Önemli midir ?

 

☑️Burun tıkanıklığının ileri düzeyde olduğu durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir.

☑️Estetik açısından iyi bir görünüme sahip olmak isteyen kişilere yapılabilir.

☑️Burun ameliyatı kas iskelet gelişimini tamamlamış ve sağlık durumu elverişli erkek ya da kadın her bireyin estetik ya da anatomik nedenlerle rahatlıkla başvurabileceği bir operasyondur. ⠀

Açık Ve Kapalı Teknikler Nasıl Olmaktadır?

 

Açık Rinoplasti, burun delikleri arasındaki deride küçük bir kesi yapılıp burun iskeleti görünür hale gelecek şekilde burun derisinin kaldırılarak yapılan bir tekniktir. Kapalı Rinoplasti ’de ise direk burun deliklerinden ameliyat yapılır. Bu iki teknik birbirinden oldukça farklıdır. Kapalı Rinoplasti tekniğinde tüm kesiler burun içinden yapılarak burun ucunda kesi izi oluşturmaz. Açık Rinoplasti’nin tercih sebebi burun revizyonları ve septum kaymalarını düzeltmek için olabilmektedir.

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

    Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık