FRANSIZ İP ASKI UYGULAMASI

 

Fransız askısı nedir sorusuna ameliyatsız yüz gerdirme işlemi diye cevap verebiliriz. Yüz askılama işlemi olan Fransız askılama yöntemi Fransa da geliştirilen içi polyester dışı silikon malzemeden yapılmış esnek bir ip kullanarak yapılan ameliyatsız cilt germe işlemidir. Fransız askısı denen yöntemle 20 yaş kadar daha genç görünebilirsiniz. Bu nedenle gençleşmek isteyenlerin son zamanlarda tercih ettiği estetik işlemlerin başında gelir.  İpler çevresinde yer alan dokularda kolajen salınımını artırmakta olup cildin ayrıca daha genç olmasını sağlamaktadır. Sadece yüze uygulanmamakta olup isteğe bağlı olarak kol, kalça, bacaklara ve de göğüslere de uygulanabilmektedir.  Yüzde oluşan sarkmalardan rahatsız olan ama ameliyat olmak istemeyen tüm kadın ve erkekler bu teknik ile yüz germe yaptırabilir. Aynı zamanda yüz felci geçirmiş olan hastaların tedavisi içinde kullanılmaktadır. ‘Kilit Askı’ veya ‘Dinamik Askı’ Yöntemi olarak da bilinen esnek ipler; yüzün mimik hareketlerine uyum sağlayarak gevşer.

Fransız ip Askısı Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

 

Yüzünde ameliyat olmadan gençlik etkisi yaratmak isteten kişilere Fransız ip askısı öneriliyor. Yüz bölgesinde kolajen ve Hyaluronik asit azalması 30’lu yaşlarda azalmaya başlar. Bunun sonucunda da ciltte ilk kırışıklıklar meydana gelir. Eğer cildinizdeki kırışıkları yeni oluşmaya başladığında kontrol altına almazsanız, yüzde sarkma ve derin kırışıkların olması kaçınılmazdır.

Fransız askısı yöntemi 30 ila 65 yaş arasındaki kadın ve erkekler için uygundur. Bu ameliyatsız iple yüz germe uygulaması cildinizdeki sarkmaları yukarı doğru kaldırarak, yüzünüzün en az 10 yıl daha genç görünmesini sağlar. Yaşlanmanın etkisi ile yüz hatlarınızın kaybolduğunu, yanakların çene kemiği üzerine yığıldığını ve kaşlarınızın aşağı doğru sarktığını gözlemliyorsanız Fransız ip askı estetiğinin zamanı geldi demektir.

Fransız ip Askı Yönteminin Etkileri Nelerdir?

 

Fransız askı yöntemi uygulandığı bölgeye göre değişkenlik göstermekle beraber şu etkileri ortaya çıkarabilir;

 • Yüz ovali ortaya çıkar,
 • Çene kemiği belirginleşir,
 • Elmacık kemiği ön plana çıkarılır ve yüzde Hollywood yanağı etkisi belirir,
 • Yüzdeki kırışıklar azalır,
 • Medikal iplerin etrafında etrafında oluşan kolajen üretimi, cildi destekler ve cildin gençleşmesini sağlar,
 • Fransız askısı kasları etkilemediği için doğal mimiklerin korunmasına yardımcı olur,

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?

 

Fransız askısı, lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında 45 dakika ila 1 saat arasında süren bir uygulamadır. Yüzde gençlik etkisi yaratmak istenilen bölgeye, uzman hekim tarafından Fransız medikal ipler yerleştirilir. Medikal ipler çoğunlukla kulak üzerinden deri altına yerleştirilir, böylece operasyon izi saçlı deriye gizlenir. İpler gerilerek hastanın yüzünde simetri ve lifting etkisi sağlanır. Son olarak medikal ipler sabitlenerek uygulama tamamlanır.

Fransız askısı yapıldıktan sonra günlük işlerinize devam edebilirsiniz. Hemen sonrasında bir kaç gün süren ödeminiz olabilir. İlk birkaç gün sırt üstü ve biraz yüksek uyumanız tavsiye edilir. Fransız askı işleminde kullanılan medikal ipler farklı marka ve modellerde bulunabilir. Hangi ipin ne şekilde uygulanacağını doktorunuz size detayları ile anlatacaktır.

Fransız Askısı Uygulama Bölgeleri

 

Yaptığım araştırmalar sonucunda Fransız askısının sadece yüz için kullanılan bir yöntem değilde vücuttaki şu bölgeler için de kullanılan başarılı bir yöntem olduğunu öğrendim.

 • Yanaklar
 • Çene altı ve gıdı bölgesi
 • Boyun bölgesi
 • Kaşlar
 • Göğüsler
 • Kalçalar
 • Kollar
 • Bacaklar

Fransız askısı yüzde şu bölgelerde başarılı olarak uygulanmaktadır.

Fransız İp Askının Kalıcılığı Nedir?

 

İp askılama yöntemlerinde kullanılan iplerin kalıcılığı yaklaşık 5-7 senedir. Bu süreçte cildin yaşlanması devam ettiği için sarkma yer çekiminin etkisi ile yeniden başlayabilir. Bu süreçte tekrar ip askı yaptırabilir yada yüz germe ameliyatı gibi daha kalıcı bir çözüm tercih edebilirsiniz. İp askı uygulamaları genellikle yüzünde hafif sarkam olan kişiler için daha uygundur. Eğer yüz sarkması fazla ise fransız askı ile gerçek bir yüz germe ameliyatının etkisi yakalanmayacaktır.

İp Askı Yüz Germe İyileşmesi Ne Kadar Sürüyor?

 

Askılama işlemi yapılan kişi 24 saat içinde de günlük hayatına geri dönebilir. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilir. İlk 7 -10 gün ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Tam etkisi; işlemden sonra 2 ile 3 ay sonrasında olur. Yapılan askılama yöntemi sarkmaların gitmesi ve oluşan kırışıklıkların azalmasına sorunlarına bir tedavi çözümü olmaktadır. Ancak yaşlanma eylemi doğal olan ve bedenimizin verdiği bir tepki olduğu için yaşlanmayı tamamen durdurma gibi bir özellik taşımaz. Fransız askılama tekniği uygulandıktan sonra cilde kazandırılan gençleşme anında fark edilebilmektedir. Ancak iplerin cilt ile %90 oranında tamamen bütünleşmesi 1 haftayı, iplerin yüz ile entegre çalışması ortalama 2-3 ayı almaktadır.

Fransız Askısı Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli Sorusuna Şu Şekilde Cevaplar Verebiliriz.

 

 • İşlem sonrasında aşırı mimik kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Enfeksiyonlara karşı kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmelidir.
 • İşlem sonrası makyaj malzemeleri daha dikkatli seçilmelidir.
 • İplerin kayması durumunda işlemi yapan hekime gidilmeli ve sorun birlikte halledilmelidir.
 • Beslenmeye dikkat edilmelidir. Beslenme de güzel ve sıkı bir cilt için oldukça önemlidir.
 • Cildin tekrar eski haline dönmemesi için yeteri kadar günde en az 2 litre su içilmelidir.
 • Güneş ışılarına karşı her zaman dikkatli olunmalı ve güneş kremi kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır.
Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık