BURUN DOLGUSU

 

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu prosedür genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Cilt dolgu malzemeleri, hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir. En çok enjekte edilen yüz bölgeleri arasında dudaklar, nazolabial kıvrımlar (burun kenarları ile ağzın köşeleri arasındaki kırışıklıklar) ve yanaklar bulunur. Son yıllarda, cerrahi olmayan rinoplasti tekniği gelişti, bu prosedürde de burundaki dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler tedavi edilmeye başlandı. Hayalinizdeki buruna ameliyat olmadan da kavuşabilirsiniz. Burun estetiğinde tek çözüm yöntemi cerrahi müdahale ile sınırlı değildir. Buna kemerli burunlar da dâhil. Yıllarca dolgu enjeksiyonlarında ve ameliyatsız yüz estetiğinde kullanılan hyaluronik asit dolguları burunda da güvenli bir şekilde uygulanır.

Eğer nefes alma problemi yaşamıyor ve estetik olarak burnun görünümünü değiştirmek istiyorsanız burun dolgusu ile hem uygun maliyette yüzünüze en uygun ölçüde buruna sahip olabilir hem de çok kısa süre içerisinde sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Burun Ucu Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu yöntemi içerisinde burun ucu dolgusu da bulunur. Burun ucu düşük olan ya da gülerken burun ucunda şekil bozukluğu olan kişiler tarafından tercih edilir. İşlem yapılırken dolgu maddesi burun ucundaki derinin altına enjekte edilir. Böylece burun ucu daha kalkık bir görünüme sahip olur.

Burun Dolgusu Nasıl Uygulanır?

 

Burun dolgusu yaptırmak isteyen hastalar, detaylı bir doktor muayenesinden geçer. Eğer şartlar uygunsa muayene sonucunda operasyona karar verilir. Burun dolgusu işleminden önce hasta ve hekim birlikte planlama yapar. Burun şeklinde hastanın şikayetçi olduğu kısımlar belirlenerek hangi bölgelere dolgu yapılacağı planlanır. Daha sonra işleme başlanır. Burun dolgusu işleminden önce dolgu yapılacak bölgedeki deri üzerine anestezik krem sürülür. İlgili bölgede uyuşma sağlandıktan sonra antiseptik solüsyon sürülerek temizlenir. Dolgu maddesi olarak genellikle Hyaluronik Asit kullanılır. Dolgu maddesi düzeltilmesi istenen bölgelerde cilt altına enjekte edilerek uygulanır. İşlem bittikten sonra hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu, normal ve kısa süreli bir durumdur. Hasta hemen günlük yaşantısına geri dönebilir. Burun dolgusu öncesi sonrası fotoğrafları çekilir. Hastaya burun dolgusu sonrasında bu fotoğraflar gösterilir. Böylece tedavinin başarısı hasta tarafından daha kolay anlaşılabilir.

Burun Dolgusu İle Yapılabilecek İşlemler

 

Burun dolgusu ile;

 1. Burun kanatlarındaki çentikler düzeltilebilir.
 2. Burun asimetrisi düzeltilebilir
 3. Burun sırtındaki eğrilik düzeltilebilir, burun sırtı düzleştirilebilir.
 4. Dudak ve burun arasındaki boşluk ayarlanabilir.
 5. Estetik ameliyatı sonrasında burunda oluşan sorunlar giderilebilir.
 6. Burun ucundaki düşük giderilip burun ucu kaldırılabilir.

Yukarıda saymış olduğumuz işlemler genel olarak burun dolgusu ile yapılabilen işlemlerdir. Ancak bunların yapılabilecek olup olmadığının anlaşılması için hastanın mutlaka muayene edilmesi gerekir.

Buruna Dolgu Yapılırken Ağrı, Acı Olur Mu?

Burun dolgusu işlemi acısızdır. Dolgu maddesi içerisinde anestezik maddeler de olduğu için neredeyse hiç bir şey hissetmezsiniz. Uygulama öncesinde de bölgeye anestezik kremler sülür ve önceden tedbir alınır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kim Tarafından Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği yani burun dolgusu dahil tüm bu estetik uygulamaları alanında uzman ve tecrübeli estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda çok ciddi sorunlar ile karşılaşmak mümkündür.

Burun Dolgusu Zararları Var Mıdır?

Ameliyatsız estetik uygulamalarının hepsinde olan alerjik reaksiyon riski burada da mevcuttur. Tüm dolgu uygulamaları sonucunda; enfeksiyon, kanama ya da granülom oluşabilir. Işinin uzmanı bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığı sürece bu yan etkiler yok denecek kadar az ortaya çıkar.

Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Burun dolgusunun süresi en fazla 18 aydır. Tüm dünyada kullanılan en güvenli dolgu malzemelerinin kullanım ömrü 18 aydan fazla değildir. Piyasada daha uzun ömürlü burun dolgusu görürseniz bunların sizin sağlığınıza zarar veren korsan uygulamalar olduğunu unutmayınız.

Burun Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

İşlem sonrasında hastanın uyması gereken bazı tavsiyeler vardır. Operasyondan hemen sonra buruna dokunmak sakıncalıdır. İyileşme sürecinde ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Buruna zarar verebilecek sporlardan uzak durulmalıdır. Belli bir süre sıcak duş almak doğru değildir. Kahve, alkol ve kafein tüketmemek gerekir. Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Buhar odası, sauna gibi çok sıcak ve nemli ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Başarılı bir tedavi sonucu elde etmek için, doktorun önerdiği tarihte kontrol randevusuna gitmek ve bu randevuları aksatmamak büyük önem taşır.

Burun Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

 

Burun dolgusu, bütün burun şekil bozukluklarını düzeltmede etkili değildir. Genel sağlık durumu iyiolan tüm yetişkinlere uygulanabilir. Burun dolgusu yaptırmaya uygun olup olmadığınız doktor muayenesi sonucu belirlenir. Burun dolgusunun uygulanacağı durumlar şunlardır:

 • Burun kemerinde çöküntü
 • Burundaki hafif asimetriler
 • Burun ucunun düşük olması
 • Burunda küçük girintilerin varlığı
 • Burnun bir tarafının diğer tarafına daha çökük olması
 • Cerrahi burun estetiği sonrası küçük bozukluklar

Burun Dolgusu Kimlere Uygulanamaz?

 

Burun dolgusu, cerrahi bir operasyon gerektirmediği için çoğu hastaya uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak hastanın başka bir sağlık problemi varsa yapılması uygun olmayabilir. Bazen burunda dolgu ile düzeltilemeyecek bozukluklar olabilir. Bu gibi durumlarda da burun dolgusu işlemi yapılmaz. Erkeklerin ve kadınların da sıklıkla yaptırdığı burun dolgusu uygulamasını tercih etmemesi gereken kişiler aşağıda belirtilmiştir:

 • Hamile kadınlar
 • Bazı ciddi kronik hastalığı olan kişiler
 • Cilt hastalığı olan kişiler
 • Aktif uçuğu olan hastalar
 • Burun dolgu maddesine alerjisi olabilecek kişiler
 • Burnunu küçültmek isteyen kişiler
 • Burun kemerinde şiddetli eğrilik olan kişiler
 • Nefes alma probleminin düzelmesini isteyen hastalar

 

Bizimle iletişime geçin

Türkiye’de kendi ülkenizde gibi hissetmeniz için gerekli tüm rahatlığı ve konforu sağlıyoruz.

  Uzman ve deneyimli hekimler ileÜcretsiz danışmanlık